A fővárosi önkormányzat benyújtotta a Pénzügyminisztériumnak (PM) a BKV Rt. szanálásának tervezetét - tudtuk meg Demszky Gábortól, Budapest főpolgármesterétől. A csomagterv szerint a költségvetés évi 10 milliárd forintot juttatna normatív támogatásként a BKV-nak, és több jogszabály módosítását is javasolja. Az igények között szerepel, hogy a gázolaj árát terhelő jövedéki adó visszaigényelhetőségét terjesszék ki a BKV-ra is, részesítsék a HÉV-et termelési támogatásban, változtassák meg az árkiegészítési kulcsok és helyi közlekedési hozzájárulások szabályozását.
A módosítások a főpolgármesteri hivatal számításai szerint együttesen évente mintegy 6,5 milliárd forinttal csökkentenék a BKV kiadásait. A konszolidációs tervben a városvezetés azt kívánja, hogy a PM beleegyezése nélkül, reálértékben is emelhessék a fővárosi tömegközlekedési tarifákat. A főpolgármester lapunknak elmondta, hogy több hónapja folynak az egyeztetések a tárca és az önkormányzat között, így a kormánynak érzékelnie kell a BKV súlyos anyagi helyzetét. A főpolgármester ezért a költségvetési tervhez módosító indítványok benyújtását várja a PM-től és a képviselőcsoportoktól.
A pénzügyminisztériumban már vizsgálják a főpolgármester javaslatait - mondta lapunknak Máté Dániel, a tárca szóvivője. A tárca azonban véleményének kialakításával megvárja az új budapesti városvezetés felállását - mondta Máté. A PM részéről korábban többször is elhangzott, hogy bár elsősorban az inflációs tervet el nem érő áremeléseket preferálják, van lehetőség a hatósági áraknak a javasolt 4,5 százalék feletti növelésére is.
(NAPI)
