Bár 1999-ben már volt rá példa, hogy az év utolsó 3 hónapjában nullszaldó körüli eredményt produkált a költségvetés, idén a feltételek kevéssé adottak egy hasonló bravúrhoz. Kevés is lenne a hiánymentes utolsó 3 hónap ahhoz, hogy éves szinten összejöjjön a Pénzügyminisztérium (PM) által továbbra is tartott 6 százalékos GDP-arányos deficit, legalábbis ez derül ki a PM által az államháztartás szeptemberi folyamatairól kiadott jelentésből. Az államháztartás helyi önkormányzatok nélkül számolt hiánya szeptember végéig 756,3 milliárd forintot ért el, amivel mintegy 50 százalékkal teljesítette túl a deficit az egész évre várt 505,5 milliárd forintot. Az adatok tanúsága szerint a központi költségvetés szeptemberi hiánya 97,8 milliárd forint volt, de a tényleges hiány ennél 53 milliárd forinttal kevesebb volt - áll a jelentésben. A korrekció egyik oka, hogy a jövedékiadó- és áfabefizetések határideje szeptemberben munkaszüneti napra esett, és befolyásolta az egyenleget az októberi béremelésre átutalt 17 milliárd forint is.
Nehezen tűnik tarthatónak a PM által 750 milliárd forintra tervezett éves hiány annak fényében, hogy a gyakorlatnak megfelelően év végén történik az állami szektorban a jutalmazás és a premizálás, és a 60 milliárd forintos agrárhitel-konszolidációs program kifizetései is novemberben kezdődnek. Optimizmusra az előző évről áthúzódó 300 milliárd forint költségvetési maradványösszegek felhasználásából adódó hiánycsökkenés adhat okot. Nem valószínű, hogy az államháztartás idei hiányát az SA 95 rendszerben számolva 7 százalék alatt tudja tartani a kormány - mondta lapunknak Zsoldos István, a CA-IB elemzője. A száznapos program további nettó 120 milliárd forint megterhelést jelent a költségvetésnek az év hátralévő részében, így Zsoldos a pénzforgalmi szemléletben kimutatott deficitet 870 milliárd forintra várja.
S. M.
