Jóllehet a gyógyszerárak jövő évi emeléséről, illetve a patikai árrésekről még nem született végleges döntés - az egyeztetések a szakmai szervezetekkel tovább tartanak - forráshiány miatt valószínűleg érdemi változásra jövőre sem lehet számítani - jelentette ki Hamvas József, az Egészségügyi Szociális és Családügyi Minisztérium főosztályvezetője.
A NAPI Gazdaság információi szerint lesznek olyan készítmények, amelyek ára 3 százalék felett emelkedik - OEP-támogatás híján -, a gyógyszerek döntő többségének árát azonban nem lehet emelni. Emellett a támogatott készítmények körét csak kismértékben bővítik. Még az sem dőlt el, hogy az áremelés januártól vagy az év közepétől lesz-e érvényes. A Magángyógyszerészek Országos Szövetségének információi szerint a támogatott készítmények köre nem nő, sőt kismértékű csökkenés is elképzelhető. Nagy valószínűség szerint a készítmények között különböző cseréket hajtanak majd végre. Hamvas szerint nem tartható az a gyógyszerészekkel kötött korábbi megállapodás, amely szerint a központi költségvetés garanciát vállal arra, hogy a patikák átlagos árrését 17,5 százalékra emeli.
A Pénzügyminisztérium a gyógyszertári árrés növekedését ugyanis nem támogatja. A tárca - bár ezt a patikusok érdekképviselete nem támogatja - egy, a körzeti orvosihoz hasonló úgynevezett vénykvóta bevezetésével próbálkozna, illetve azt szorgalmazza, hogy a gyógyszerészek alaptevékenységük mellett mind több szabadáras készítményt forgalmazzanak, így növelve bevételeiket.
Hankó Zoltán, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnökségének tagja szerint a patikák árrése az elmúlt tíz évben drasztikusan csökkent. Míg 1991-ben 28 százalék volt, idén már csupán 14,5 százalék. Két évvel ezelőtt - a mintegy kétezer hazai gyógyszertár közül - 300-nak összesen mintegy nyolcmilliárd forint tartozása volt a szállítók felé, s bár végleges adatok még nem állnak rendelkezésre, ez az érték tovább nőtt a múlt évben. Az árréscsökkenés jelenleg a teljes árrés mintegy 60 százalékát teszi ki. Hankó szerint az előző hónapban két magángyógyszerész ment tönkre, s egyre nyilvánvalóbb az a tendencia, hogy a patikák a törvényi előírások kijátszásával a folyamatosan koncentrálódó gyógyszeripar, s főként külföldi befektetők kezébe kerülnek. Véleménye szerint a hazai gyógyszertárak döntő többségét a forgalmazott termékek körének bővítésével nem lehet rentábilissá tenni. A patikusok döntő többsége már ma sem tudja fizetni a korábban felvett hiteleit.
K. Zs.
