A NATO hét új tagjelölt csatlakozásáról döntött a varsói tanácskozáson - írja a Honvédelmi Minisztérium honlapja a Washington Post információi nyomán. A hét jelölt (Bulgária, Észtország, Lettország, Litvánia, Románia, Szlovákia és Szlovénia) egyidejű meghívását a novemberi prágai NATO-csúcson jelentik be - állítja a lap. Ennek Magyarországra vonatkozó hatása, hogy az Észak-atlanti Szerződés külső határai keletebbre tolódnak, s megszűnik az „elszigeteltség” is, vagyis az, hogy Magyarországnak jelenleg egyetlen NATO-taggal sincs közös határszaka.
A gazdasági hatások közül kiemelhető, hogy így a belépőkkel, illetve Csehországgal és Lengyelországgal együtt közös haditechnikai fejlesztési programok valósíthatók meg - mondta lapunk kérdésére Szentesi György haditechnikai szakértő. Ilyen program lehet a Mi-24-es harci helikopterek felújítása, vagy a - mindenütt elavult - gépjárműparkok korszerűsítése. Az alig-alig létező magyar hadiipar be tudna szállni ezekbe a programokba, mivel az új csatlakozók egyike sem fejlettebb gazdaságilag, a haditechnikai eszközök hasonlóak és az új csatlakozók költségvetési lehetőségei is korlátozottak. A képességfejlesztési programokba való bekapcsolódást szorgalmazta Juhász Ferenc honvédelmi miniszter tegnapi varsói nyilatkozata is, megemlítve a csatlakozni kívánó országok részvételét is.
V. Gy. Zs.
