A közlekedési tárcánál elkezdődött az autópályák matricás díjfizetési rendszerének racionalizálására hivatott munka, amelynek végső gyakorlati célja, hogy a jelenleginél is több autós használja a sztrádákat, s amelyet olyan „technikai” körülmények indokolnak, mint a felújított M7-es, az M3-as november végére elkészülő új szakasza vagy az M5-ös bevonása a bérletes rendszerbe - tudtuk meg. Csillag István, a közlekedési tárca vezetője a napokban elmondta, hogy az M5-ös autópályát üzemeltető koncessziós társasággal a közeljövőben tárgyalnak az autópálya továbbépítéséről, az úthasználati díj csökkentéséről, valamint az M5-ösnek a matricás rendszerbe történő bevonásáról. A sajtóban időről időre felröppen az M0 díjasításának lehetősége is - a jelenlegi szándék nem ismert -, de a korábbi elképzelések egyikében sem szerepelt a díjszedés a körgyűrűn.
Szakértők szerint világviszonylatban sincs példa arra, hogy a fő-, illetve nagyvárosokat elkerülő autópálya-szakaszokat és az autópálya-csatlakozási szakaszokat díjasítanák. E koncepció érvényesült eddig Magyarországon is. A pályaszakasz ingyenes igénybevételének feltétele, hogy az elkerülhető városnak legalább két bevezető szakasza legyen. Az elkerülő szakasz ingyenességének épp az a célja, hogy a forgalom elkerülje a települést, csökkenjen például a fővárosi hidak terhelése. Általában a körgyűrűn belüli részeket vehetik ingyen igénybe az autósok, a kívül eső területeken azonban már pályadíj fejében lehet autózni.
D. J.
