Lengyelországban a gazdasági miniszter rendelete alapján hétfőtől kezdődően 200 napig egyes vaskohászati termékekre 11--25 százalék közötti mértékű ideiglenes vámpótlékot vezettek be. Ebbe a körbe tartozik többek között az ötvözetlen nyersvas, az ónozott lemez, a lakkal bevont lemez, a melegen hengerelt acélrúd, az idomvasak, transzformátor-lemezek, valamint a varrat nélküli csövek. A rendelet egyben külön-külön rögzíti azokat a mennyiségeket is, amelyeket a WTO-, illetve a nem WTO-tagországokból továbbra is vámmentesen szállíthatnak Lengyelországba az exportőrök. A jogszabály értelmében a kontingensekre kiadható engedélyeket a rendelet megjelenését követően 21 napon keresztül igényelhetik az importőrök, korábban lebonyolított forgalmuk alapján.
A lengyel kormányzati lépés nem veszélyezteti a magyarországi acélipari gyártókat, a magyar kivitel ugyanis elenyésző Lengyelország felé - mondta lapunknak Schneider Mihály, a Dunaferr Rt. megbízott kereskedelmi vezérigazgató-helyettese. A vámpótlék az érintett vállalatoknak sem okozhat komolyabb nehézséget - vélekedett Schneider -, mivel a döntés előkészületei már hónapokkal ezelőtt megkezdődtek, így a magyarországi cégek fel tudtak készülni.
Ráadásul attól sem kell tartani, hogy a térség nagy termelői, így Csehország, Ukrajna és Oroszország más államokban, így Magyarországon keresnek vevőt a lengyel piacról kiszorult termékeinek termékeikre. A magyar piacot ugyanis már hónapok óta a most bejelentett lengyelhez hasonló vámpótlék védi. Az említett országok gyártói vélhetően rendkívül alacsony árakkal sem próbálkoznak majd, mivel a Távol-Keleten növekszik az acélipari kereslet, s így valószínűleg odairányítják át a Lengyelországból kiszoruló termékeiket.
Á. A.
