A legjobb magyar csapatok újabb lehetőséget kaptak a most induló szezonban, hogy bebizonyítsák a szurkolóknak, a futball hazai szinten is élvezhető produkció. Ez az elmúlt években nem sikerült, amit jól jelez a nézőszám évről évre tapasztalható apadása. A liga csapatai, amelyek már az előző, 2001/2002-es bajnokságra is szerény nyereséget terveztek, az idén is úgy tervezték meg költségvetésüket, hogy bevételeik végre meghaladják kiadásaikat. Tavaly végül jókora veszteséget kellett elkönyvelniük, a korábban megjelent tudósítások szerint hat csapat hozta nyilvánosságra tavalyi eredményét, összességében több mint 1 milliárd forintos veszteséget kimutatva.
Az MLL tájékoztatása szerint az első osztályú csapatok mintegy 6 milliárd forint bevétellel és 5,3 milliárd forintos kiadással számolnak az új szezonban. Villás Károly, a liga gazdasági igazgatója úgy véli, hogy a bevételi tervek talán túlzott optimizmust sugároznak, ugyanis 1-1,5 milliárd forinttal nagyobbak a tavalyi szezonban ténylegesen befolyt összegnél. Emögött azon optimista várakozás állhat, hogy idén jelentősen nő a helyi szponzoroktól származó bevétel. A játékosoknak, edzőknek kiperkálandó összegek Villás szerint hasonló összegre vannak beállítva, mint az előző bajnokságban, az átigazoláskor fizetett pénzek pedig még csökkentek is az egy évvel korábbihoz képest.
Villás szerint az indulásra minden klub eleget tett a versenykiírásban szereplő feltételeknek, bemutatta a kellő biztosítékokat a zavartalan működéshez. Azon kérdésünkre, hogy nem ellentétes-e a versenykiírással, hogy - egyes sportvezetők szerint - a mai napig terhelik a klubokat felhalmozott adósságok, elmondta: ezekben az esetekben is sikerült az adósságokat (melyek a játékosok, edzők vagy éppenséggel az adóhivatal felé állnak fenn) átütemeztetni, ami elegendő az indulási jog elnyeréséhez. A játékosok és a trénerek esetében például azt is figyelembe kell szerinte venni, hogy a június végén lejárt nevezési határidő végére még nem mindenhol fizették ki a júliusra eső juttatásokat, ami iránt megértéssel volt a liga.
Az igazgató nem kívánta kommentálni a Magyar Fejlesztési Bank korábbi bejelentését, miszerint a továbbiakban nem tervez befektetéseket sportvállalkozásokban, annyit közölt csupán, hogy jelenleg is folynak tárgyalások potenciális befektetőkkel. Az előző kormány elképzelései szerint az MFB meghatározó szerepet kapott volna a magyar klubok tőkeellátottságának javításában oly módon, hogy - legfeljebb 20 százalék erejéig - tulajdonrészt szerez a kiszemelt csapatokban. Az Újpest Fc esetében meg is történt a befektetés, ám a kormányváltást követően az új vezetés a program felülvizsgálatát helyezte kilátásba. László Boglár, a bank szóvivője lapunknak elmondta, nem arról van szó, hogy az MFB teljesen kivonul a sport területéről, csak arról, hogy a jövőben veszteséges társaságokban bizonyosan nem kíván tulajdonrészt szerezni. László szerint ilyen megfontolásokból lehetőleg még az idén szeretnének túladni az Újpestben lévő részesedésükön.
A fejlesztési bank azonban nem csak közvetlen befektetés formájában állt készen arra, hogy aktívan részt vegyen a futballpiac megmozgatásában. Az MFB jegyezte le ugyanis azt a 3,1 milliárd forint értékű kötvénycsomagot, amelyet a labdarúgóliga cége, a Profi Liga Kft. bocsátott ki. Eredetileg 8 milliárdos kibocsátásról volt szó, ám végül közel 5 milliárdot az utánpótlásprogram végrehajtására csoportosítottak át.
A kötvények fedezeteként a tévés közvetítési jogok értékesítéséből származó árbevétel és a kötvények névértékére szóló állami kezességvállalás szolgál - tudtuk meg. A bank tehát abban az esetben is hozzájutna a kötvények névértékéhez a futamidő után, ha a ligához egy fillér sem folyna be a közvetítések után. A kamat elmaradása viszont a banknak veszteséget jelentene, erre ugyanis nincs állami garancia.
A televíziós közvetítéseket a Magyar Televízió és a UPC vásárolta meg három évre azzal, hogy további két évre opciót kapnak. Ebből a kontraktusból évi 1-1,1 milliárd forint bevétele származott a Profi Ligának, ám az időközben tulajdonosváltáson átesett Sport1-gyel tavasszal megszakadt az együttműködés, így már csak az MTV-től juthat évi mintegy 750 millió forinthoz a cég. Arról, hogy rendben történik-e a közvetítési díj fizetése, az MTV üzleti titokra hivatkozva nem kívánt tájékoztatást adni. Értesüléseink szerint jelenleg folynak a tárgyalások az MTV-vel a további két évre szóló opcióról.
B. Z.
