Az új kormány szakít az autópálya-beruházások elődje által gyakorolt finanszírozásával, vagyis a későbbiekben az MFB-forrás helyett a költségvetésre, illetve a brüsszeli alapokra és az uniós pénzintézetek hiteleire kíván támaszkodni - egyebek mellett erről tájékoztatta a kormányt pénteken Csillag István, a közlekedési tárca vezetője, akinek a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésével kapcsolatos előterjesztését augusztus végén, szeptember elején fogadhatja el a kormány. Gál J. Zoltán, szóvivő a kormányülést követő sajtótájékoztatón az előbbiek mellett arról is beszámolt, hogy a kormány megkezdi az „Egészség évtizede” című programját, ami a következőkből épül fel: az egészség megőrzésének társadalmi programja, az egészségügyi ellátórendszer konszolidációs és modernizációs programja, valamint a finanszírozás reformjának programja. Kormánymeghatalmazottként augusztus 1-jétől Győrfi Istvánt irányítja ezek megvalósítását. Az ő feladata lesz az is, hogy a jövő évi költségvetési törvény előkészítése során jelezze, mekkora összeget igényel 2003-ban a program, a kormány ugyanis biztosítja a szükséges anyagi és technikai feltételeket.
Gál J. elmondta még, hogy a csőd és végelszámolás alatt álló mezőgazdasági szövetkezetek üzletrészeinek felvásárlása 15 milliárd forintot igényel. Ebből az MFB - állami készfizető kezesség mellett - 7,1 milliárd forint hitelt nyújt leányvállalatának, a felvásárlást lebonyolító Casa Kft.-nek, s további 7 milliárddal megemeli az egymilliárd forintos cég alaptőkéjét. Folytatódik a külső és nyugdíjas szövetkezeti tulajdonosok kártalanítása, eddig 43 milliárd forintot fizettek ki e kör tagjainak. A további 19 milliárd forrása rendelkezésre áll.
D. J.
