Az élő sertés exporttámogatásáról szóló PM-KüM-FVM együttes rendeletet szerint 180 ezer állat exportját kilogrammonként 27 forinttal támogatja az állam. A támogatás feltétele, hogy az exportőr legalább 295 forintot adjon kilogrammonként a felvásárolt élő sertésért. Ebele Ferenc, a Magyar Agrárkamara főtitkára ugyanakkor bejelentette, hogy az agrártárca - fenntartva az élő sertés exporttámogatását - a szubvenciót kilogrammonként 37 forintra növelné, a felvásárlási minimumár viszont ezzel együtt 290 forintra csökkenne (NAPI Online, 2002. július 16., NAPI Gazdaság, 2002. július 17-i szám, 3. oldal). Ezt a javaslat most tárcaközi egyeztetésen jár.
Az exporttámogatásra a termelőknek a túl alacsony felvásárlási árak miatt volt szükségük, a húsipar azonban már korábban is jelezte, hogy más úton - a minőségi támogatás növelésével - is megoldhatónak tartaná a felvásárlási árak emelkedését. Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) titkára lapunknak elmondta, hogy a VHT napokban tartott elnökségi ülésén úgy vélték: a termelők önköltsége alatti felvásárlási árakat úgy is lehetne növelni - ráadásul ingyen -, ha a kilogrammonként 290 forint körüli irányár 12 forintos „holt sávját” - amelynél nem jár minőségi támogatás - csökkentenék 2 forintra. A minőségi támogatás technikája ugyanis jelenleg az, hogy az irányártól eltérő felvásárlási ár esetén az irányár alatti 6 forintos támogatás nélküli sávszél után a hetedik forinttól jut támogatáshoz a termelő, felfelé 6 forintos eltérésnél pedig a felvásárló. A VHT az élő sertés exporttámogatása mellett a (-6)-(+6) forintos sávot szűkítené le (-1)-(+1) forintosra. Egyes szakértők szerint ugyanakkor az élő sertés exporttámogatása nem megoldás, mint ahogy eddig sem növelte a felvásárlási árakat, s a lehetséges mennyiségnek csupán tizedére érkezett eddig pályázat, igaz, egyszerre 25 ezer sertésre írták ki.
L. L.
