A parlament jövő kedden szavaz a 2001-2002-es költségvetésről szóló törvény módosításáról. A jogszabály megváltoztatása a kormány száznapos programjának végrehajtásához szükséges. A képviselők tegnap döntöttek a benyújtott módosító indítványokról, ezek közül zömmel a kormánypárti és a költségvetési bizottsági előterjesztéseket támogatták. A száznapos program 160,3 milliárd forint többletkiadást jelent a büdzsé számára.
Az Országgyűlés döntött a 2001-2002-es költségvetésről szóló 2000. évi CXXXIII. törvényt módosító javaslathoz benyújtott módosító indítványokról. Zömmel a kormánypárti politikusok és a költségvetési bizottság által benyújtott változtatásokat támogatták, a zárószavazás július 16-án lesz.
A törvényjavaslat szerint a központi költségvetés kiadási főösszege a 2002-es költségvetési évben 4806,4 milliárd, a bevételi 4320,3 milliárd forintra, a hiány pedig 486,1 milliárd forintra rúg. A még hatályos törvény a büdzsé bevételét 4070,2 milliárd, kiadását 4556,2 milliárd, hiányát pedig 486,0 milliárd forintban állapította meg. A törvényjavaslat indoklása szerint a száznapos program nettó költségvetési hatása 160,3 milliárd forint.
A legnagyobb tételt a nyugdíjak egyszeri 19 ezer forintos kiegészítése jelenti, ennek idei hatása 59,9 milliárd forint. A közalkalmazotti béremelés 92 milliárd forint többletkiadást jelent a büdzsének. A munkáltatói és egyéni járulékok, valamint az szja-bevétel viszont 53,3 milliárd forint többletbevételhez juttatja az államháztartást, így a nettó kiadás 48,7 milliárd forint lesz. A nagyobbak közé tartozik még a minimálbér adómentessége, valamint az egyhavi többlet családipótlék tartozik, az előbbi 39,0, az utóbbi pedig 11,0 milliárd forint pluszkiadást jelent.
A javaslat szerint bekerülne az államháztartási törvénybe egy újabb bekezdés, amelynek értelmében a kormány pótköltségvetést köteles készíteni, ha az államháztartás, helyi önkormányzatok nélkül számolt, jóváhagyott egyenlege a költségvetési törvényben megállapított egyenlegnél 5 százaléknál nagyobb mértékben eltér.
(NAPI)
