A folyó szezonra „párhuzamos támogatási intézkedési rendszert” vezet be a gabonaágazatban a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium - mondta sajtótájékoztatón Mészáros Gyula, a agrártárca közigazgatási államtitkára. Ennek keretében megmarad a közraktározási rendszer, amit termelők és malmok is igénybe vehetnek, valamint takarmánykeverők is, amennyiben éves szükségletüknek legalább a felét elhelyezik. Ebben az esetben aki nem tud várni az intervenciós felvásárlás szeptember 15-i kezdetéig, közraktárba teheti áruját, amelyre hetente, tonnánként 15 forint tárolási szubvenciót igényelhet, s az elhelyezett termény után felvett hitelekre 100 százalékos kamattámogatást folyósít a tárca.
Emellett szeptember 15-től indul az EU előírásait érvényesítve az intervenciós felvásárlási rendszer. Itt az állam számára megvételre felajánlott s közraktárakba szállított búza után hetente tonnánként 20 forint tárolási támogatás kap a termelő. Ezt követően pedig február 15-ig dönthet a gazda, hogy felajánlja-e terményét az államnak a meghirdetett 23 forint tonnánkénti áron vagy saját maga értékesíti. Németh Imre, az agrártárca vezetője szerint az intervenciós felvásárlás költségei vélhetően csak a heti támogatási díjból állnak majd, mivel vélhetően a jövő év elején a piaci árak magasabbak lesznek 23 ezer forintnál. Ez a támogatási forma egyébként csak a malmi I-es és malmi II-es minőségre vehető igénybe.
Az FVM az exporttámogatás folyósításáról is döntött - a teljes keret 400 ezer tonna. Németh tájékoztatása szerint a külkereskedő cégek tonnánként 1500 forint támogatást kapnak, amelyet még 300 forint vizsgálati költséggel is kiegészítenek, így tonnánként 1800 forint szubvenció igényelhető. A szubvenció folyósítását nem köti minimális felvásárlási árhoz a tárca.
A készülő támogatások kapcsán Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára a szervezet sajtótájékoztatóján megjegyezte, hogy a teljes mezőgazdasági ágazatnak mintegy 15 milliárd forint plusz piacra jutási támogatására lenne szüksége. Guba Mihály, a gabonatermelők országos választmányának elnöke úgy vélekedett, hogy a gabonaágazat megsegítésére mintegy 3,7 milliárd forint külső forrásra lenne szüksége. Emellett az intervenciós felvásárlási rendszert a malmi III-as kategóriára is ki kellene terjeszteni, s a támogatásokat szinte azonnal biztosítani kellene a kedvezőtlen piaci feltételek miatt.
Á. A.
