Egyetlen nap három fontos makrogazdasági mutató jelent meg, s az általuk lefestett gazdaság nem mutat rózsás képet. A folyó fizetési mérleg hiánya öt hónap alatt 1403 millió euróra nőtt, ami csaknem megegyezik a tavalyi teljes deficittel. Az egyenleg önmagában még jelezhetne modernizációs deficitet, ám az államháztartás megugró bérjellegű kiadásai miatt a fogyasztási célú import is erőteljesen növekszik. A lakossági fogyasztás dominanciáját jelzi az első negyedéves GDP szerkezete is, a végleges szám megfelel az előzetesen közölt 2,9 százaléknak. A lakosság erőteljes költési hajlandóságát mutatja a fogyasztási hitelállomány magas növekedési üteme. A magyar szakértők szerint a tegnapi adatok 50 bázispontos kamatemelésre is sarkallhatná a jegybankot, ám az MNB vélhetően megvárja a pénzügyi tárcával közösen kialakítandó új makropályát. A külföldi elemzők ellenben egyértelműen arra számítanak, hogy a jegybank a közeljövőben kénytelen lesz akár az említett mértékben is emelni a kamatot.
A forint árfolyama reggel, az adatok napvilágra kerülését követően 11 százalék alá is benézett, majd a kereskedés eleji gyengülés után némileg magára talált, de a napot még így is 11,10 százalékon, az előző napi szintnél 30 bázisponttal rosszabb helyzetben fejezte be. A nemzetközi trenddel magyarázható a dollárárfolyam jelentős emelkedése a bankközi piacon, itthon 251 forint fölé került a kurzus. Az overnight piacon az üzletek valamivel az irányadó 9 százalékos kamatszint felett jöttek létre. A másodlagos állampapírpiacon is hatottak a rossz makrohírek, az eladói oldal dominált. Az éven belüli értékpapírok esetében 3-7 bázisponttal, míg a hozamgörbe hosszabbik végén lévő futamidőkre már 14-21 bázisponttal emelkedtek a referenciahozamok. Így lényegében az elmúlt két nap csökkenését dolgozta vissza a piac.
(NAPI)
(Részletek a 3. és a 12. oldalon.)
