Szeptembertől több mint 50 százalékkal csökken az alkalmi munkából élők közterhe - jelentette be pénteken a kormányülést követően a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter. A kormány a lépéstől a feketefoglalkoztatás csökkenését és a részmunkaidős foglalkoztatás bővülését, valamint - a közteher-fizetési hajlandóság növekedése miatt - az állami bevételek emelkedését várja. Az alkalmi munkánál ugyanis 1997 óta a foglalkoztató úgynevezett közteherjegy vásárlásával válthatja meg az adó- és járulékfizetési kötelezettséget. A múlt évben mintegy 32 ezer munkavállaló 140 ezer munkanapja után összesen 235 millió forint értékű közteherjegyet használtak fel. Az előzetes számítások szerint 2003-ban várhatóan egymillió munkanapot jegyeznek be az alkalmi munkavállalók - mondta lapunknak Kiss Péter. A változás nyomán a Munkaerő-piaci Alap kifizetése mintegy félmilliárd forinttal nő.
A kormány 24,3 milliárd forinttal emelte az önkormányzatok céltámogatását, ebből 9,7 milliárd már az idén felhasználható. Ezzel a 2002-ben felhasználható keret 60,9 milliárd forintra bővült. A mostani emelésből főként a szennyvízelvezetési és -tisztítási feladatokra jutott, de kaptak pénzt a települések a pincerendszerek és partfalak veszélyelhárítására, valamint egészségügyi gépek és műszerek beszerzésére.
A kabinet állami ünneppé tenné június 19-ét, valamint létrehozza a Nagy Imre-érdemrendet. Az utóbbit azok kaphatják, akik a legtöbbet tették a társadalmi béke és párbeszéd érdekében. A kormány döntött arról, hogy megteszi a lépéseket az Eötvös Közalapítvány megszüntetésére, s helyette létrehoznák a Magyar Ösztöndíjbizottságot. Az Illyés Közalapítványnál pedig módosítják a kuratórium összetételét. A kormány elfogadta a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal idei munkatervét, amelyben összesen 21 vizsgálatot határoztak meg. Ennek értelmében a harmadik negyedévre befejeződik a fontosabb ügyek közül a Magyar Fejlesztési Bank Rt., az Országimázs Központ és a Magyar Posta Rt. átvilágítása.
D. L.
