BUX 139067.65 1,05 %
OTP 44620 1,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Június végén lejár a pénzváltók engedélye

A pénzváltók engedélye a hónap végén lejár, azután csak valamely bank ügynökeként végezhetnek ilyen tevékenységet. A váltók több mint fele még nem kért engedélyt, köztük a Magyar Posta sem. Amelyikük jogosulatlanul tovább dolgozik, arra akár a Btk. szerinti büntetés is várhat.

2002. június 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az nem lehetséges, hogy egy pénzváltó ne legyen tisztában azzal, ha nem kapott engedélyt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől (PSZÁF) a tevékenysége folytatására - hangzott el a PSZÁF múlt pénteki sajtóbeszélgetésén. Július elsejétől ugyanis - a pénzmosás elleni törvénymódosítások miatt - pénzt váltani csak egy bank ügynökeként lehet. Ilyen engedélyt egyelőre csak 38 cégnek adott ki a felügyelet a tavaly év végén bejegyzett 597-ből, ugyanakkor a pénzváltást a kijelölt fiókjaiban végző Magyar Posta nem kérte ezt, így ott - átmenetileg - szünetelhet ez a szolgáltatás. További mintegy 200 cég igénye vár elbírálásra, míg körülbelül 40 társaság már visszaadta az engedélyét. Több mint háromszáz vállalkozás még be sem adta a kérelmet. Amennyiben július elseje után ezek közül bármelyik engedély hiányában mégis folytatja ezt a tevékenységet, a büntető törvénykönyv alapján felelősségre vonható. Jóllehet ezen cégek felderítése sem az új engedélyeket kiadó PSZÁF-nek, sem a felettük év végéig ellenőrzést gyakorló Magyar Nemzeti Banknak nem feladata, azonban ha a PSZÁF tudomására jut ilyesmi, kivizsgálja az esetet és ha a gyanú megalapozott, megteszi a szükséges lépéseket. (Az ellenőrzést jövő évtől a PSZÁF végzi.) A felügyelet a honlapján közzéteszi és a hivatalos lapokban is megjelenik majd, hogy mely cégek jogosultak a jövőben ügynökként dolgozni.
A váltóknak a jövőben fel kell tüntetniük, hogy melyik bank ügynökeként dolgoznak. Újdonság, hogy felismerhető képet rögzítő kamerát kell felszerelniük és a felvételt 50 napig kötelesek lesznek megőrizni. A váltóknak ezentúl a 300 ezer forintnál nagyobb összegű váltást regisztráltatniuk kell.
Bár sok pénzváltó nem kért engedélyt, a kínálat biztosan elegendő marad e szolgáltatás piacán, hiszen nagyobb, fiókhálózattal rendelkező cégek is végzik, illetve a bankok saját jogon is válthatnak valutát, így az idegenforgalmilag fontos területeket lefedik. A tavaly jegyzett pénzváltók 40 százaléka a fővárosban, 40 százaléka a Balaton környékén működött, országosan mintegy kétezer fiók kínálta a szolgáltatásait.
A devizaliberalizáció óta bármely vállalkozás lehet kvázi pénzváltó. Azokban a boltokban, ahol az árakat forintban és euróban is megadják, lehet valutával fizetni és forintban visszaadni. A pénzváltási engedélyt sok szálloda még nem kérte meg, ebből a körből 50-100 darab kérelemre számít a PSZÁF.
V. Gy. Zs.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet