Magyarországon az ipari termelői árak áprilisban 0,3 százalékkal emelkedtek az előző havihoz képest, míg az egy évvel korábbinál 2,7 százalékkal voltak alacsonyabban - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ezen belül a belföldi értékesítés árai egy hónap alatt 0,9 százalékkal nőttek, míg az utóbbi egy esztendőben 1,3 százalékkal emelkedtek. Az ipari exportárak azonban továbbra is esnek, ezek szintje egy hónap alatt 0,2 százalékkal, egy év alatt pedig 6,0 százalékkal lett kisebb.
A belföldi értékesítésben az áralakulást az idei negyedik hónapban alapvetően a kőolajtermékek átlagot meghaladó mértékű drágulása határozta meg. A hónap folyamán a vegyipari ágazatokban az árak 2,8-7,0 százalékkal nőttek márciushoz képest. Ez alól csupán a gumi- és műanyagtermékek kivételek, ott 0,5 százalékos árcsökkenés következett be. A fontosabb feldolgozóipari ágazatok közül a járműgyártásban 1,3 százalékkal, a gép- és berendezésgyártásban pedig 0,9 százalékkal nőtt a belföldi ipari értékesítési árszint egy hónap alatt. A keresletélénkülés miatt az építőanyagokat is előállító nem fém ásványi termékek gyártása 0,9 százalékos, a bútoripar pedig 0,8 százalékos árnövelést hajtott végre áprilisban. A belföldi értékesítésben a tovább felhasznált anyagok ára 0,7 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,6 százalékkal, a beruházási célra előállított termékeké pedig 0,5 százalékkal volt magasabb áprilisban az előző havihoz képest.
A kivitel árai legutóbb tavaly szeptemberben emelkedtek, azóta 0,3-1,0 százalékos havi csökkenésről számolt be a KSH. Ezt elsősorban a forint erősödése okozta. Az elemzők megítélése szerint a csaknem egy éve kezdődött felértékelődés a továbbiakban is nyomott exportárakat eredményez. A részletes adatok szerint az erős forint lassan a belföldi értékesítési árakra is hat.
(NAPI)
