Már a parlament előtt van az a törvényjavaslat, amely a munka törvénykönyvéről szóló 1999. évi XXII. törvény módosítását célozza. A 19 szocialista képviselő jegyezte egyéni indítvány az újra létrejött munkaügyi tárca vezetője által megfogalmazott változtatásokat tartalmazza. Ezeket az intézkedéseket már a kormányprogram is tartalmazta. Az általános indoklás szerint ezek a lépések a munkaadók és munkavállalók, illetve szervezeteik között az utóbbi időben megbomlott egyensúly helyreállítására irányulnak.
A törvényjavaslat értelmében visszakapják véleményezési jogukat a szakszervezetek a szervezeti egység átalakítása vagy más átszervezés esetén. A változtatás azt is rögzíti, hogy minden munkavállalónak hetente két nap pihenőidő jár majd újra, azzal a szigorítással, hogy ebből az egyiknek vasárnapra kell esnie.
Ha pedig valaki - munkakörének jellege miatt - vasárnap is dolgozik, úgy a megelőző szombati napon nem kötelezhető munkavégzésre. Munkahelytől függetlenül hat nap munkavégzés után egy pihenőnap kiadása kötelező a jövőben.
A vasárnapi munkára fogás díjszabására is kitér a javaslat. A módosítás ugyanis azt is rögzíti, hogy a vasárnapi munkavégzésre kötelezett dolgozó aznapi munkája után legalább ötvenszázalékos bérpótlékra jogosult. A módosítás a javaslat kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba.
D. L.
