Az európai politikai szokásoknak megfelelő, normális átadás-átvételi eljárás folyik - jelentette ki Medgyessy Péter kijelölt kormányfő Orbán Viktor ügyvezető miniszterelnökkel folytatott csütörtöki találkozóját követően. Medgyessy konstruktív ellenzékiséget vár el a volt kormánypár-toktól, míg Orbán azt ígéri: ha lesz konstruktív kormány, akkor lesz konstruktív ellenzék is. A szocialista politikus úgy fogalmazott, hogy kész a búcsúzó kormányfővel időről időre találkozni. A leköszönő és az új kormányfő egyetért abban, hogy a következő években az európai uniós csatlakozás, az egészségügy, valamint az oktatás esetében a viták és nézetkülönbségek ellenére is megfelelően együttműködhet a kormány és az ellenzék. Medgyessy kérésére, miszerint a politizálás elsődleges színtere a parlament legyen, Orbán úgy reagált: mindig az adott kérdésektől függ, hogy mi történik.
Medgyessy kijelentése szerint kormánya az előző kabinet által hozott döntéseket betartja, amennyiben azok törvényes körülmények között születtek és racionálisak, a többit azonban nem.
Erre példának hozta fel a Nemzeti Földalapról hozott új szabályokat. Medgyessy külön hangsúlyozta, hogy az új kabinet egyértelműen az infláció csökkentésének híve. Ezzel reagált Orbán délelőtti kijelentésére, miszerint a Medgyessy-kormány nem tekinti olyan fontos kérdésnek az inflációt, mint a polgári kabinet.
Orbán a délutáni találkozón arra kérte utódját, hogy a legfontosabb kérdésekben maradjon meg a folytonosság. Eszerint az új kabinet tartsa fenn a családtámogatások jelenlegi rendszerét, a termőföldet hagyják magyar kézben, segítsék az infláció csökkentését és folytassák a nemzeti újraegyesítés programját.
A jelek szerint a két politikus között a legnagyobb véleménykülönbség az állami vagyon sorsának megítélésében van. Az ügyvezető miniszterelnök megítélése szerint Magyarországon a privatizáció véget ért, ma már nincs egyetlenegy olyan fontos vagyontárgy sem az állam birtokában, amelyet helyes volna eladni. Ezzel szemben Medgyessy még talál olyan állami vagyonelemeket, amelyeket magánkézbe lehet adni. Ez összhangban van az új kormány gazdasági vezetőinek eddigi kijelentéseivel. Csillag István gazdasági miniszterjelölt szerint újabb állami cégeket lehet még privatizációra előkészíteni, László Csaba pénzügyminiszter-jelölt pedig úgy véli, hogy a tőzsde élénkítését és a kárpótlási jegyek bevonását egyaránt szolgálná újabb állami vagyonelemek magánosítása.
Domokos László
