BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jegelik a lakossági gázáremelést

A közlekedéssel kapcsolatos ügyek és a területtel foglalkozók egy az egyben átkerülnek az új minisztériumhoz - jelentette ki az Országgyűlés gazdasági bizottsága előtt meghallgatásán Csillag István, a gazdasági és közlekedési tárca várományosa. Az új gázárképzési mechanizmus elkészültéig, vagyis fél-másfél évig nem kezdeményeznek lakossági áremelést.

2002. május 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csillag tervei szerint továbbra is megmarad a Széchenyi terv mint keretprogram, mivel szükség van ilyen jellegű pályázati centrumra. Ám alaposan átgondolják, hogy mely programok maradjanak meg a jövőben. A tervek szerint jócskán erősítenék a pályázatokhoz kapcsolódó monitoringot.
Az intézményfejlesztés keretében létrehoznának egy, az egykori Útalaphoz hasonló intézményt. Ez az útfelújításért lesz felelős, és saját tervezhető bevétellel rendelkezik majd. A vasúti közlekedés fejlesztése érdekében a tárca tíz évre szóló programot tesz le az asztalra.
Csillag szerint a villamosenergia-piaci liberalizáció után a gázárakat is piaci alapokra kell helyezni, az uniós csatlakozásig bezárólag. Amíg azonban nem készül el az új mechanizmus - ezt Csillag fél-másfél esztendőre teszi -, a tárca nem kezdeményezi a lakossági gázárak emelését. Az elképzelések szerint az új rendszer keretében a kisebb lakossági fogyasztók kedvezményt kapnak, amelynek mértéke a fogyasztás emelkedésével csökken.
Csillag szerint a piaci verseny minden olyan, jelenleg állami tulajdonban lévő vállalkozásnak kijuthat majd, amely erre felkészíthető. Így a Magyar Posta Rt. sorsa is a privatizáció lesz. A leendő miniszter nem nyilatkozott a Volán- társaságokkal kapcsolatos terveiről, de cáfolta, hogy azok az ÁPV Rt.-től átkerülnének a minisztériumhoz. A Malév Rt.-nél főleg tőkeerős partner bevonása képzelhető el, itt megmaradna a többségi állami tulajdon - mondta Csillag. A MÁV-nál szintén elképzelhető a magántőke bevonása. Nagyobb energetikai privatizációról egyelőre nincs szó.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet