BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A feldolgozóipar a második félévben alig ruház be

A magyarországi feldolgozóipari vállalkozások beruházási aktivitása az idei második félévben várhatóan erőteljesen csökken - állapítja meg a Tárki Top 1500-as felmérése. Ráadásul a cégek egyre kevésbé terveznek hosszú távra. A lanyhuló konjunktúrát jelzi, hogy ma már csupán a megkérdezett cégek 20 százaléka küzd munkaerőhiánnyal; ezek főleg szakmunkásokat keresnek. Az analízis szerint a külföldi tulajdonú nagyvállalkozások képesek leginkább túllépni a dekonjunktúra negatív hatásain.

2002. május 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Magyarországon a feldolgozóipari vállalkozások beruházási dinamikája 2002 második félévében várhatóan erőteljesen csökken - állapítja meg a Társadalomkutatási Intézet (Tárki) legújabb Top 1500-as felmérése, amelyhez 2002 januárjában vették fel az adatokat. A prognózis az ipar egésze szempontjából is rosszat sejtető, hiszen az ágazat termelésének kilenctizedét a feldolgozóipar adja. A beruházási aktivitás az utóbbi években nem látott alacsony szintre csökkent, a vállalatok alig negyede szándékozik növelni az invesztícióit. Ráadásul a cégek egyre kevésbé terveznek hosszabb távra, inkább a következő 1-2 évre koncentrálnak.
A vállalatok 26 százaléka tervez létszámnövelést, míg 20 százalékuk csökkentené a dolgozói számát. A külföldi tulajdonú feldolgozóipari vállalatok egyharmada a következő félévben növelni akarja a foglalkoztatotti létszámát. A magyar cégeknél ez az arány csupán 23 százalék. Az ágazatok közül a gépipari cégek, amelyek a gyorsan javuló külpiaci konjunktúrában bíznak, továbbra is az átlagosnál több munkaerő felvételét tervezik, míg az élelmiszer-ipari vállalatok inkább elbocsátásra készülnek. A lanyhuló konjunktúrát jelzi, hogy ma már csupán a megkérdezett cégek 20 százaléka küzd valamilyen szakmában munkaerőhiánnyal, míg a tavalyi adatfelvételnél még 29 százalék panaszkodott erre. A vállalatok leginkább a szakmunkások hiányától szenvednek, ám a tavalyinál jóval kisebb arányban.
Az előző, hat hónappal korábbi adatfelvételhez képest a cégek kissé rosszabbnak ítélik a magyar gazdaság helyzetét, ráadásul nem várnak javulást a következő hat hónapban sem. A várakozásuk szerint a következő félévben valószínűleg csökken a rendelésállományuk. Különösen a külföldi tulajdonú vállalatok menedzserei számolnak jelentős visszaeséssel. Többek közt emiatt az első félévben már elmaradhat a tavalyi második félévitől a megkérdezett cégek termelése. Ezzel együtt várhatóan a külföldi tulajdonú nagyvállalkozások képesek leginkább túllépni a dekonjunktúra hatásain - állapítja meg a Tárki felmérése. A kisebb, és döntően magyar tulajdonban lévő vállalatok termelési szintjét sokkal erőteljesebben érinti az exportkereslet visszaesése. A legnagyobb exportálók mind a belföldi, mind a külföldi eladási árak esetében a tavalyinál kisebb ütemű növekedésre számítanak.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet