Idén a szocialisták nem változtatnak a lakáshitelezés rendszerén, a jövőben azonban támogatnák az önkormányzati és a vállalkozói/lakásszövetkezeti bérlakásépítést. Mindkét konstrukcióban évente legkevesebb öt-ötezer lakás építését tervezik - mondta a NAPI Gazdaságnak Csabai Lászlóné, az MSZP szociálpolitikai kabinetjének vezetője. Az utóbbi megoldással a gazdálkodó szervezetek forrásainak bevonása a cél, az ingatlanépítésbe invesztálóknak azonban tudomásul kell venniük, hogy a megtérülési idő 10-15 év, mivel a lakbér az állami támogatás miatt nem lehet bármekkora. Csabainé hangoztatta, hogy a vállalkozókat bevonó konstrukció sem jelenthet több terhet az államkasszának, mint a közvetlen lakásépítés. A lakbéreket a tervek szerint ugyancsak államilag támogatják, ez azonban már közvetlenül a bérlőknek adott támogatás lesz. Csabainé a piaci kínálat növekedésétől a lakbérek csökkenését várja. A szocialisták három területet szabályoznának. Az egyik az állami támogatás mértéke, a másik a lakbértámogatás mértéke, a harmadik a kamatkedvezmény. Mindezt úgy alakítanák, hogy mindhárom szereplő - az állam, a vállalkozó és a bérlő is - jól járjon.
Csabainé egy lapunknak adott korábbi nyilatkozatában kijelentette, hogy a későbbiekben módosítanák a lakásvásárlási kölcsön éves törlesztőrészlete alapján visszaigényelhető adó mértékét. Szerinte nem jó ugyanis, ha ez nagyobb, mint a kifizetett kamat. A módosítás mibenlétéről Csabainé egyelőre nem tudott további részleteket mondani, annyit azonban hangoztatott, hogy a jövőben más kedvezmények bevezetése várható. Az még nem dőlt el, hogy Csabainé részt vesz-e a kormány munkájában. A politikus úgy vélte, hogy a szocialisták és az SZDSZ programja a lakásépítés terén is összeegyeztethető.
Vigh György Zsolt
