Az utóbbi hónapokban fokozatosan emelkedik a magyarországi munkanélküliségi ráta. Ennek értéke 2002. január-márciusban átlagosan 5,8 százalék volt. Ez 0,4 százalékponttal nagyobb a tavaly decemberinél, ám még mindig 0,2 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A munkanélküliek száma az idei első negyedévben átlagosan 235 ezer volt fő volt. Ez az átlagos érték csaknem tízezer fővel kevesebb az egy évvel korábbinál.
A foglalkoztatottak száma az utóbbi egy esztendőben 23 ezerrel mérséklődött, ám e változás belül van a statisztikai hibahatáron.
Az adatok szerint továbbra is igen alacsony a magyarországi aktivitási ráta. Idén a január-márciusi időszakban a munkavállalási korú népességnek csupán 63,5 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. Ez jócskán elmarad az európai átlagtól. Az unió ugyanis azt szeretné elérni, hogy 2010-re a foglalkoztatottsági ráta minden egyes államában elérje a 70 százalékot.
A magyarországi munkanélküliek 44,5 százaléka már legalább egy esztendeje hiába keres állást. Ennek ellenére a tartósan munkanélküliek aránya 4,1 százalékponttal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az összes munkanélküli közt a 15-24 éves fiatalok aránya 22,9 százalék. Ebben a korcsoportban a munkanélküliségi ráta 11,2 százalék. Ez megegyezik az egy évvel korábbi értékkel.
A munkaügyi központok adatai szerint a munkanélküliek száma 2002 februárjában 368 ezer volt. A nyilvántartott munkanélküliek közül 126 ezren részesülnek munkanélküli-járadékban, míg 15 ezren jövedelempótló támogatást, 107 ezren pedig szociális segélyt kapnak.
(NAPI)
