BUX 139858.34 0,17 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy az EU szerinti hiány

A Pénzügyminisztérium (PM) tájékoztatása szerint az államháztartás EU-módszertan (ESA-95) szerinti hiánya idén a GDP 4,9 százaléka lesz, míg a GFS-rendszer szerinti deficit 3,1 százalékra van beállítva. Az eurózónához való csatlakozáshoz az előbbi mutatót 3 százalék alá kell csökkenteni.

2002. április 25. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A PM a beígért sajtótájékoztató helyett tegnap este faxon küldte el a szerkesztőségeknek az Európai Unió számára készülő Notifikációs Jelentés kivonatos változatát. Ez a jelentés tartalmazza az államháztartás mérlegéről szóló beszámolót.

A tájékoztató szerint idén a hiány 4,9 százalékra nő a tavalyi 4,1 százalék után. Az EU-módszertan alapján jóval tágabb kört kell beleszámítani a mérlegbe, így az ÁPV Rt.-t, a kormányzat által irányított és többségében finanszírozott non-profit szervezeteket, az MFB Rt. által finanszírozott tevékenységek közül az autópálya-építéseket és -modernizációt, valamint a szövetkezeti üzletrészek állami kivásárlását a felszámolás, végelszámolás alatt lévő szövetkezetek esetében.
Az eurózónához való csatlakozás egyik feltétele, hogy az államháztartás hiánya 3 százalék alá csökkenjen - az ESA-95 szerinti elszámolásban. A csatlakozás időpontját 2006-2007 körülire teszik a szakemberek, ám a maastrichti feltételek teljesítését már a tagság elnyerése előtti években elvárják a tagországok. A teljes képhez tartozik, hogy az államháztartás hiánya 1998-ban még a bruttó hazai termék (GDP) 8 százalékára rúgott.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet