A tavalyihoz hasonlóan gyors ütemben nőtt a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon az év első két hónapjában. Az ágazat összesített forgalma 2002. január-februárban folyó áron 15,8 százalékkal nőtt, ez változatlan áron 12,1 százalékos gyarapodást jelent az előző évihez képest - adta hírül a Központi Statisztikai Hivatal. A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a jármű- és üzemanyag-forgalom nélkül számolt, a munkanapokkal kiigazított kiskereskedelmi eladások volumene 2002 első két hónapjában 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A jármű- és üzemanyag-eladások pedig szembetűnő gyorsasággal gyarapodtak, a forgalom volumene a januári 27,2 százalék után februárban 16,9 százalékkal bővült az előző évihez képest.
A forgalom látványos növekedésének fő oka, hogy az átlagos reálkereset 2002. első két hónapjában 11,4 százalékkal múlta felül az előző évit - véli Bóc Imre, a Kopint-Datorg Rt. kutatója. Amíg a múlt év második felében a lakosság jellemzően megtakarította többletjövedelmét, addig az idén ez egyelőre nem jellemző. Tavaly a kiskereskedelmi árindex a fogyasztóitól néhány százalékponttal elmaradt, ez valószínűleg 2002-ben is így lesz.
A kutató véleménye szerint a következő hónapokban csillapodik a forgalom növekedése. A reáljövedelmek emelkedése ugyanis valószínűleg nem képes az év további részében a korábbi magas dinamikát követni. Bóc az év egészére 5,5 százalékos volumennövekedést vár a kiskereskedelemtől.
D. L.
