A gyenge január után februárban elérte a tavalyi aktívumot a magyarországi turizmus, és kedvező jel, hogy a tengerentúli vendégek is újra nagy számban látogatnak az országba – véli az ágazatot felügyelő Gazdasági Minisztérium (GM). A tárca megítélése szerint az utazási kedv tavaly szeptemberi terrortámadást követő csökkenése megszűnőben van.
Látványos növekedés azonban egyelőre nem várható. A Turisztikai Világszervezet (WTO) becslése szerint ugyanis a világszintű turisztikai forgalom csupán 2002 harmadik vagy negyedik negyedévében áll helyre és éri el a tavalyi szintet. A WTO adatai szerint 2001-ben az ágazat globális teljesítménye – a második világháború óta először – 1,3 százalékkal mérséklődött.
A statisztikai adatok szerint a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken 2002 első két hónapjában 480 ezer vendég több mint 1,2 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 4,5 százalékkal, míg a vendégéjszakáké 2,2 százalékkal növekedett. Míg a szállodák vendégforgalma általában csak kevéssel gyarapodott, a gyógyhotelekben 2001-hez viszonyítva a külföldiek 73,2 százalékkal, a belföldiek pedig 53 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek. Ha pedig tartósan visszatérnek az amerikai és a japán vendégek, az számottevően javítja a tavaly év végi visszaesést leginkább megszenvedő négy- és ötcsillagos szállodák idei kilátásait.
A kiutaztatással foglalkozó utazási irodák helyzete azonban egyelőre nem túl rózsás. A külföldre utazók alig hat százaléka veszi igénybe ezeket a vállalkozásokat.
D. L.
