BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ipar csak a második negyedévben bővül

Idén februárban stagnált a magyarországi ipari termelés volumene. Az egy főre jutó ipari termelés az első két hónapban kétszázalékos létszámcsökkenés mellett 2,2 százalékkal haladta meg 2001 azonos időszakáét. Termelésbővülést várhatóan csak a második negyedév hoz.

2002. április 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több hónap után idén februárban végre megállt az ipari termelés mérséklődése. Az ágazat produkciója szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított index szerint februárban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal nőtt - a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) végleges adati szerint. A termelés az idei második hónapban a munkanaptényezővel korrigálva nem változott az egy évvel korábbihoz képest. A kiigazítatlan index szerint az ipari termelés februárban éves összehasonlításban stagnált, az év első két hónapjában pedig 0,4 százalékkal csökkent. Ezek a számok gyakorlatilag megegyeznek az előzetes adatokkal. A KSH szerint az egy főre jutó ipari termelés a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozások körében az első két hónapban kétszázalékos létszámcsökkenés mellett 2,2 százalékkal haladta meg 2001 azonos időszakáét.
Az elemzők egyetértenek abban, hogy még korai volna az ágazat magához téréséről és növekedéséről beszélni. Szerintük az első két havi stagnálás közeli teljesítmény megfelel a várakozásoknak. Általános vélemény szerint a tavalyi hasonló időszakhoz hasonló teljesítmény még néhány hónapig megmaradhat. Az uniós konjunktúra fokozatos kibontakozásával párhuzamosan a magyar ipar dinamikája néhány hónap múlva lassan átmehet a pozitív tartományba. Ez a második negyedévben következhet be - véli Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője. Véleménye szerint a magyar ipari export szinte teljesen együtt mozog a németországi konjunktúramutatókkal. Ezek pedig már kedvező képet festenek a jövőről.
Idén februárban a feldolgozóipari termelés volumene 1,3 százalékkal nőtt, az energetikáé viszont 5,6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A másik két fontosabb ágazat közül az élelmiszeripar termelése 1,7 százalékkal haladta meg a 2001-est, míg a járműgyártásé 4,3 százalékkal elmaradt attól. Az ipar rendelésállománya februárban 5,4 százalékkal volt alacsonyabb a tavalyinál. A belföldi rendelések volumene 10 százalékkal gyarapodott, míg a külföldieké 8,2 százalékkal elmaradt a tavalyitól.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet