BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A millenniumi városközpont három épülete 52 milliárdot emészt fel

A kormány múlt pénteken hozott határozata értelmében a következő tíz évben a központi költségvetés összesen 52 milliárd forintot fizet ki a millenniumi városközpont kulturális tömbjének felépítéséért. Az évi 4-8 milliárd forintos tranzakciót a Kultúr-Part Ingatlan-üzemeltető Kft. törzstőkéjének emelésével bonyolítják le. Az átvételt követően az államra száll az épületegyüttes tulajdonjoga.

2002. április 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2013-as központi költségvetést már csupán 4422 millió forint kötelezettség terheli majd a millenniumi városközpont kulturális tömbjének felépítése miatt - derül ki a kormány múlt pénteken hozott határozatából. Ezt követően az államra száll az egy évtized idő alatt felépítendő épületegyüttes tulajdonjoga.
A határozat pontosan részletezi, hogy az egyes költségvetési esztendőkben mekkora összeget szán a büdzsé az épületegyüttes megépítésére. A teljes költség mai árakon számolva mintegy 32 milliárdra rúg, amit a büdzsé tíz év alatt folyó áron összesen 52 milliárd forint kifizetésével áll.

Ezt technikailag úgy oldják meg, hogy a komplexumot majdan üzemeltető Kultúr-Part Ingatlan-üzemeltető Kft. törzstőkéjét a kormányhatározatban meghatározott módon emelik évente - mondta lapunknak Sarudi István, a Kultúrpart ügyvezetője. A Kultúr-Part folyamatosan figyelemmel kíséri majd az építkezést és a 2013-tól üzemelteti a kész ingatlanokat.
A kormányhatározatból kiderül, hogy a büdzsé törlesztési kötelezettsége az első három évben a legmagasabb, esztendőnként 7,874 milliárd forint. Ezután négymilliárd forint körül változik az éves összeg. Mindezt a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) költségvetési fejezete tartalmazza majd. A kormányt még a múlt év végén felhatalmazta a parlament, hogy 52 milliárd forint értékben állami garanciát vállaljon a Kultúr-Part javára. Ezt váltották át most a törzstőke-emelési megoldásra. A csupán hárommillió forint törzstőkéjű, 2001 júniusában létrehozott társaság - amely a cégbejegyzési adatok szerint ingatlan-bérbeadással és -üzemeltetéssel foglalkozik - az NKÖM százszázalékos tulajdonában van.
A tervek szerint a volt expoterületen felépülő három ingatlan - a Modern Magyar Művészetek Múzeuma, a Hagyományok Háza, valamint a Nemzeti Filharmonikus Zenekarnak, Énekkarnak és Kottatárnak is helyet adó hangversenyterem - végül állami tulajdonba kerül. A beruházó a Dunasétány Székház Kft., amely száz százalékban a Nemzeti Színház építését is végző, Demján Sándor nevével fémjelzett Trigránit Holding tulajdona.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet