A Magyar Nemzeti Földalap Kht. átvette az állami földtulajdont annak korábbi kezelőitől - erősítette meg értesülésünket Sebestyén Róbert, a kht. ügyvezető igazgatója. Ez azt jelenti, hogy a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) és az ÁPV Rt. kezelésében álló mintegy félmillió hektár terület nyilvántartásait, szerződéseit átvezették a kht.-hez. A termőföldek túlnyomó részét gazdasági társaságok, szövetkezetek bérlik, a kht.-nél azonban felmérik a földterületek hasznosítási lehetőségeit. Ez történhet értékesítés, csere, de a haszonbérbe adás folytatásának formájában is.
A haszonbérbe adás vagy értékesítés a vonatkozó szabályozás elfogadása, a földvagyon ellenőrzése után lehetséges, nyilvános versenytárgyalások útján. A bérbeadási, értékesítési szabályozást a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternek kell jóváhagynia, amit számára a kht.-nak június közepéig kell benyújtania. A haszonbérbe nem adott területek művelésére a kht. megbízási szerződéseket köt majd a gazdálkodókkal és szolgáltatókkal.
(NAPI)
