BUX 140402.29 0,56 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az MSZP újratárgyalná a gyógyszer-ármegállapodást

Ha kormányra kerül, a szocialista párt nem növeli a lakosság gyógyszerterheit, ezért nem emeli a gyógyszerárakat - jelentette be tegnap Kovács László pártelnök, reagálva Orbán Viktor miniszterelnök ezzel ellentétes kijelentéseire. Tudomásunk szerint ennek érdekében az idén júliusra tervezett 5 százalékos termelői áremelés is elmaradhat. Az viszont bizonyos, hogy az MSZP tárgyalásokat tart szükségesnek a gyógyszergyártókkal az ármegállapítás kapcsán.

2002. április 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem kívánjuk növelni a lakosság gyógyszerterheit - erősítette meg lapunknak a pártelnök szavait Kökény Mihály, a szocialista párt volt egészségügyi minisztere. A politikus szerint ez nem jelenti automatikusan a júliusban esedékes 5 százalékos termelői áremelés elhalasztását, ám kérdésünkre nem is zárta ki egyértelműen ennek a lehetőségét. Kökény szerint ez majd az esetleges kormányalakításuk után dőlhet el, amikor a terveik szerint tárgyalóasztalhoz ülnek a gyártókkal, s áttekintik a három évre szóló megállapodásban foglaltakat. Szerinte például az új készítmények bevezetése jelenleg erősen protekcionista módon zajlik. Hangsúlyozta azonban, hogy az MSZP a jogbiztonságra törekszik, s csak abban az esetben módosítják a megállapodást, ha a piac összes szereplője támogatja azt.
A gyártók érdekvédelmi szövetségei szerint a megállapodás kiszámíthatóbbá, transzparensebbé tette a piaci működésüket, ezért nem tartják szükségesnek a gyökeres átalakítását. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerint egy-két kérdésben érdemes volna a megállapodást kiegészítéssel ellátni. Ide sorolják például a 90-100 százalékos kiemelt állami finanszírozásban részesülő gyógyszerkört, ahol a jelenleginél nagyobb transzparenciát tartanak szükségesnek a támogatás elbírálását illetően. A termelői áremelés elhalasztását viszont nem tartanák jó lépésnek. Csányi Péter, az egyesület munkatársa lapunknak elmondta, hogy az innovatív szerek esetében tovább nyílna az árolló az EU és a Magyarország között. A hatóanyagok tekintetében a hazai piacon már most is a legalacsonyabb - zömmel görög és francia - uniós tarifák számítanak referenciaárnak. A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége lapunkhoz eljuttatott közleményében még határozottabban foglal állást a hároméves megállapodás fenntartása mellett.
Ahhoz, hogy a lakossági gyógyszerterhek ne nőjenek a júliusi áremelés ellenére sem, a gyógyszerárakhoz nyújtott kompenzációt, az állami támogatásokat kell emelni. Kökény szerint tavaly 17 százalékkal nőttek a lakossági gyógyszerkiadások, a nem támogatott készítmények áremelkedése, valamint a támogatott kör szűkítése miatt. Szerinte a tb idei, 153 milliárdos gyógyszerkeretét legalább 50 milliárd forinttal kell növelni, amit pótköltségvetés benyújtásával meg is tennének. Számításaink szerint ebből mintegy 40 milliárd forint fedezi az áremeléstől függetlenül is szükséges többletigényt, a fennmaradó rész pedig bőven elegendő a nyár közepén esedékes intézkedés finanszírozásához. A párt egészségügyi programja szerint elsősorban a rászorultak, a szegények és az idősek alapvető gyógyszerigényeinek mérsékelt áron való hozzáférését kell rendezni. Újabb csoportokat vonnának be továbbá a támogatotti körbe, így például az oltóanyagokat vagy a korszerű fogamzásgátló szereket; utóbbiakhoz 50 százalékos támogatást biztosítanának.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet