A mezőgazdasági termelői árak színvonala 2002. január-februárban 7,8 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a növénytermesztési és kertészeti termékeké 14,5 százalékkal csökkent, az élő állatoké és állati termékeké viszont 1,7 százalékkal emelkedett - derül ki a KSH jelentéséből. Idén az első két hónapban a gabonaféléket 34,2 százalékkal alacsonyabb árszinten lehetett értékesíteni, mint a múlt év ugyanezen időszakában. Februárban a mezőgazdasági termékek termelői árának színvonala 5,1 százalékkal csökkent az előző évihez képest.
Fórián Zoltán, a Rabobank elemzője szerint a visszaesés az előző időszakban vizsgálthoz képest mérséklődött, ezzel együtt a termelői árak növekedése csak nyár elejére valószínűsíthető. A visszaesésben természetesen szerepe van a nemzetközi piac fejleményeinek is. Egy magát megnevezni nem kívánó agrárpiaci elemző szerint az idei drasztikus csökkenés az időközben rendkívül megerősödött forinttal, a nemzetközi piaci helyzettel, valamint a nagy terméssel magyarázható.
(NAPI)
