Szerdától a gyakorlatban is a kvótaalapú szabályozásra tért át a magyar cukorágazat, ezáltal jelentős lépést tett az európai uniós elszámolási rendszer felé - derült ki a termelők és a feldolgozók sajtótájékoztatóján tegnap. A termesztők és feldolgozók képviselői már átadták a szállítási jogokról szóló tanúsítványokat. A kvótarendszer alapján 752 termelő összesen 2,4 millió tonna cukorrépa szállítására kapott jogot.
A kvótarendszer bevezetését az agrárminiszter termékpálya-szabályozásról szóló, 88/2001. (X. 29.) számú rendelete tette lehetővé, amely a cukorrépából készült cukorra 400 ezer tonnás országos értékesítési kvótát határoz meg: ezt felosztották a Magyarországon működő három cukoripari érdekcsoport között. A Cukor Terméktanácsban (CT) a kvóta elosztásakor az volt az alapelv, hogy elsődlegesen azok a termelők kapjanak szállítási jogot, akik az elmúlt három év mindegyikében termeltek cukorrépát, az általuk előállított zöldcukor mennyisége elérte vagy meghaladta a gyárkörzet egy hektárra jutó 3 éves átlagának 80 százalékát és tagjai a terméktanácsnak. Ezek a termelők alanyi jogon jutnak szállítási joghoz, a fennmaradó szabad jog elosztásának módszereiben az adott gyár és a gyárhoz közeli térségi cukorrépa-termesztő szövetség közösen állapodik meg.
Lapunk kérdésére, hogy milyen átvételi árra számíthatnak idén a cukorrépa-termesztők, Domonkosi Imre, a CT elnökhelyettese elmondta, hogy a répacukor ára az éves infláció arányában növekszik, ami a cukorrépa átvételi árának növekedését is jelenti. A szakember szerint a 6 százalékos inflációs prognózis előreláthatóan teljesül.
L. L.
