A mind telítettebb fizetésikártya-piacon egyre nehezebb új ügyfeleket megnyerni - derül ki a Magyar Nemzeti Bank 2001-re vonatkozó legfrissebb elemzéséből. A bankkártyák száma év végére - lassuló növekedéssel - meghaladta az ötmilliót, ami 14 százalékkal több, mint 2000-ben. Eközben egyre több kártya kötődik valamilyen hitelszámlához, bár ezek nem mind klasszikus hitelkártyák. Tavaly a készpénz nélküli fizetés 23 százalékát adták a plasztiklapok. Magyarországon a Europay- és a Visa-kártyák piaci részesedése 96 százalék. Bár növekszik a bankkártyák vásárlásra történő használata, a forgalom háromnegyed részét még mindig a készpénzfelvétel teszi ki.
A készpénzfelvétel meghatározó a business kártyáknál is, ezek aránya mindössze két százalék, a forgalom 9 százaléka hozzájuk kötődik. Az üzleti kártyák 98 százaléka betéti (debit), míg a fennmaradó rész terhelési (charge) és hitelkártya (credit). A kül- és belföldiek bankkártyaforgalma tavaly 2822 milliárd forint volt, ez 21 százalékos emelkedés.
(NAPI)
