Egy 2000-ben hozott törvénymódosítás minden cég számára a kettős könyvelés vezetését írja elő. A jogszabály hatályba lépésekor már működő, egyszeres könyvvitelt vezető társaságoknak azonban csak 2004 januárjától kell kötelezően áttérniük a kettős könyvelésre, vagyis a 2003-as évet még a régi módon zárhatják le - áll az adóhivatal lapunkhoz eljuttatott állásfoglalásában. Az érintett cégek számára komoly adminisztrációs költséget jelentő határidőig való elodázásának feltétele még, hogy a társaság árbevétele ne haladja meg az évi 50 millió forintot.
A törvény hatályba lépését követően alakult vagy alakuló társaságok már csak a kettős könyvelést választhatják. Ezen társaságok száma tavaly év végén meghaladta a 25 ezret. A 2004-től esedékes változás az APEH részére nem jelent többletterhet. A társaságoknak a cégbíróságon kell letétbe helyezniük a mérlegbeszámolót. Az adóhivatal munkáját annyiban érinti a változás, hogy az egyszeres könyvvitelű cégek által használt szűkebb adattartalmú 28-as bevallás helyett a bővebb információt tartalmazó 29-es bevallást kell feldolgozni.
Szakértők szerint a törvény módosítására lehet számítani abban az esetben, ha az MSZP alakíthat kormányt áprilisban, s bevezeti a választási programjában megígért egységes vállalkozási adót (eva). Ez az adónem a társasági, az áfa és az osztalékadót gyúrja össze egyetlen, vélhetően 15 százalékos kulcsba, amelyet a 10 millió forint alatti éves árbevételű cégek vehetnének igénybe. A koncepció része, hogy az evát választók adminisztrációja is egyszerűsödik: elég volna az árbevételt nyilvántartaniuk, még a jelenlegi könyvelési módszertől is mentesülnének.
