Az UTE után hamarosan újabb (nem a nívót illetően) profi futballklubokat irányító gazdasági társaságokban szerezhet tulajdonrészt az MFB. Úgy tudjuk, a Borsodi Liga csapatainak elküldött befektetési ajánlat alapján a szombathelyi Haladás már meg is kezdte a tárgyalásokat a bankkal. Szergent Zsolt ügyvezető igazgató lapunknak elmondta, hogy a tárgyalások kezdeti szakaszán vannak túl, de két hónapon belül megszülethet a megállapodás. Úgy látja: az MFB által az üzletrészszerzéshez kapcsolódóan meghatározott igen szigorú feltételeket maradéktalanul teljesíteni tudják.
A befektetés mértékéről a tulajdonosi kör mondja ki a végső szót, ám a realitások alapján 200 millió forintnál kisebb összeg jöhet számításba - mondta Szergent. Ez szerinte 20 százaléknál kisebb tulajdonrészt jelentene a bank számára. Az MFB ugyanis a vonatkozó kormányrendelet alapján maximum 20 százalékos üzletrészt szerezhet a rendezett, átlátható, köztartozásmentes társaságokban. Szergent szerint magától értetődő, hogy a bank részesedését nem a jegyzett tőke, hanem a klub valódi értéke alapján kell meghatározni, márpedig a Haladás értékét az ügyvezető legalább 1 milliárd forintra taksálja.
Nem látja ennyire egyértelműnek a helyzetet Szabó József, a Dunaferr sportegyesület elnöke, aki szerint az ajánlatból nem derül ki világosan, hogy az üzletrész nagyságát mihez viszonyítva állapítják meg. A sportegyesület, amely négy kft.-t (röplabda, női-férfi kézilabda és futball), továbbá több más szakosztályt foglal magában, egyébként határozottan támogatja az MFB tulajdonszerzését. Szabó szerint a szponzorokkal, felettes szerveikkel folytatott egyeztetések során arra jutottak, hogy „mindent el kell követni annak érdekében, hogy felkeltsük az MFB figyelmét”. Ezért a kft.-k ügyvezetői jelenleg azt vizsgálják, hogy a feltételek kapcsán mely hiányosságaikat kell pótolniuk. Ez átfogó elemzést igényel, Szabó szerint legalábbis ma Magyarországon sportszervezet bajosan tud megfelelni maximálisan a bank támasztotta követelményeknek.
További két klubról tudjuk, hogy felkeltette az érdeklődését a bank ajánlata. A debreceniekhez az előző héten Muszbek Mihály ligaigazgató személyesen vitte el az MFB tájékoztatóját. Szilágyi Sándor ügyvezető kecsegtetőnek nevezte a lehetőséget, az erről szóló előterjesztésről a március 10-e táján ülésező igazgatóság tárgyal. Szilágyi szerint minden azon múlik, hogy a jelenlegi tulajdonosok - köztük a helyi önkormányzat - közül ki lesz hajlandó lemondani üzletrészéről. A bank feltételeit szerinte fel tudja vállalni a klub. A Vasas ennél is előrébb tart, úgy tudjuk, hogy már ma leülnek tárgyalni az MFB-vel. Iványi Károly ügyvezető igazgató nem kívánta lapunknak elmondani, hogy mekkora üzletrész átadásában gondolkodnak. A Ferencváros ellenben nem szándékozik tárgyalásokat folytatni az MFB-vel, legalábbis Szeiler József ügyvezető szerint egyelőre nincsenek ilyen terveik.
Muszbek Mihály szerint mind a tizenegy első ligás csapatnak (az UTE már MFB-érdekeltség) eljuttatták a bank ajánlatát. Értesüléseink szerint azonban vannak csapatok, ahová még nem érkezett meg a küldemény, például az MTK Hungária csak közvetett úton jutott hozzá a banki tájékoztatóhoz. Fülöp Ferenc ügyvezető szerint még nem fogtak hozzá annak tanulmányozásához.
Amennyiben az MFB szigorúan ragaszkodik az ajánlatában foglaltakhoz, akkor jó eséllyel csak 3-4 első ligás csapat bízhat a befektetésben. Az elvárásoknak ugyanis csak olyan klub tud megfelelni, amelyik a nemzetközi porondon is helyt tud állni a későbbiekben. Erre a tőke és a meglévő játékosállomány alapján jelenleg szinte csak az MTK lehet képes. A hazai mezőnyben mutatott játéka alapján, a játékoskeret megerősítését követően a Dunaferr is szóba jöhet. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a Ferencvárost sem, ahol a Fotex - amelyben az MTK-ban magánszemélyként érdekelt Várszegi Gábor is tulajdonos - megjelenésével kiegyensúlyozottá vált a gazdálkodás, s a klub népszerűsége - a botrányok miatt megtizedelődött szurkolótábor ellenére - az FTC névhez kapcsolódó kereskedelmi lehetőségek kihasználásán keresztül jó megtérülést biztosíthat a befektetők számára. Negyedikként megemlíthető az UTE, amely mostanában a sors kegyeltje: elsőként itt készült el a stadionrekonstrukciós program keretében az új létesítmény, az MFB először ennél a csapatnál élt a kormányrendelet nyújtotta lehetőséggel s vásárolt 17,6 százalékos üzletrészt 500 millió forintért, és az utóbbi időben a Mol és a Magyar Posta hirdetései is feltűntek a mezeken és a pálya menti reklámtáblákon.
A labdarúgáson kívül más sportágak iránt is érdeklődik az MFB. Ezek közül a nemzetközi jó szereplést évek óta két csapatsportág, a kézi- és a vízilabda szállítja, így papíron ezen klubok lehetnek igazán vonzók a bank számára. Érdekes módon a női kézilabda egyik erősségénél, a Hertz-FTC-nél elsősorban nem az üzletrész értékesítését támogatják, hanem inkább reklámszerződést kötnének a bankkal. Maglódi Lajos, a tavaly szeptemberben kft.-vé alakult, jelenleg 100 százalékban az FTC tulajdonában lévő társaság ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, hogy az ajánlatot nem utasítják el, de úgy gondolják, céljaiknak egy reklámszerződés inkább megfelelne. Ezzel együtt nyitottak a tulajdonrész eladására irányuló tárgyalásokra. Az ajánlatról az FTC elnöksége mondja ki a végső szót. A társaság mérsékelt lelkesedésében persze az is közrejátszhat, hogy az MFB befektetéséből befolyó pénzen - a labdarúgó kft. értékesítéséhez hasonlóan - a többi szakosztállyal kellene megosztoznia. A futball kft. eladása tette lehetővé egyébként, hogy a korábbi évektől eltérően nincs adósságuk a kézilabda-játékosokkal szemben.
Maglódi szerint az MFB ajánlatának több pontja is kérdéseket vet fel. A bank ragaszkodik például három évre visszamenőleg az auditált beszámolók bemutatásához. A kézilabdaklubok ezt nem tudják teljesíteni, miután a 2000 végén elfogadott sporttörvény írta elő számukra a társasággá alakulást - érvelt Maglódi. A kiválasztás elsődleges szempontjaként a befektetett tőke megtérülését nevezi meg a bank, ami Maglódi szerint megint csak bajos. Példaként a Fradi Bajnokok Ligájában való szereplését hozta fel: a legjobb 16 csapat közé kerülés után 9000, a legjobb nyolc között további 10 500 euró üti a markukat, ami a jelenlegi árfolyamon mintegy 4,7 millió forintot jelent. Eközben a BL-nevezés díja 50 000 schilling volt (közel 900 ezer forint), s csak a csoportküzdelmek során tett spanyolországi út 2 millió forintot vitt el a kasszából. Egy otthoni találkozójuk utáni jegybevétel 2,2 millió forint, ami az áfa, valamint a 700 ezer forintos bírói díjak kifizetése után alaposan megcsappan. Ezen körülmények között nehéz biztosítani a bank által elvárt hasznot a befektetés után - vonta meg a mérleget Maglódi.
Baka Zoltán
