BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A megyei jogú városok jártak tavaly a legjobban

Az önkormányzatoknak van okuk panaszra - a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatása szerint. A felmérés azt mutatja, hogy az önkormányzati szektor tavaly 77 milliárd forintos deficittel zárta az évet, ami magasabb a pénzügyi tárca által előzetesen közölt 38 milliárdnál. A települések egyik fontos bevételi forrása lehet idén az ingatlanértékesítés.

2002. február 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az önkormányzatok 2001 decemberében rosszabbnak ítélték meg saját kilátásaikat, mint egy évvel korábban - derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. önkormányzati kutatásából. A gazdaságkutató 740-es mintán, vagyis minden negyedik önkormányzat válaszán alapuló adatai szerint a magyarországi önkormányzatok bevétele tavaly 1789 milliárd forint volt, ez reálértéken 2,3 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. Eszerint az államháztartáson belül a múlt évben tovább mérséklődött az önkormányzatok súlya.
Az összesítés szerint a büdzsében alkalmazotthoz hasonló, GFS-rendszerű önkormányzati bevétel 2001-ben 1589 milliárd forint volt, a kiadások pedig 1666 milliárdra rúgtak, így a GKI szerint a tavalyi önkormányzati hiány 77 milliárd forint volt. Ez nagyobb a Pénzügyminisztérium (PM) előzetes számításaiban szereplő deficitnél. A PM szerint ugyanis a magyarországi önkormányzati szféra GFS-alapú hiánya a privatizációs bevételek nélkül 38,2 milliárd forintot tett ki. A különböző adatokat összevetve az látszik, hogy a PM-hez 2002 januárjában beküldött pénzforgalmi szemléletű önkormányzati mérlegek szerint országosan összesen 271 milliárd forint helyi adóbevételt értek el a települések, míg a GKI csak 232 milliárdot számolt ki.
A múlt évben a finanszírozás változásának nyertesei a különböző településtípusok közül egyértelműen a megyei jogú városok voltak, amelyek bevétele nominálisan 20 százalékkal bővült. Ezzel szemben a községeké az inflációtól elmaradva, csupán 7,8 százalékkal növekedett.
Az önkormányzatok számára az egyik legfontosabb bevételi forrás az uniós és minisztériumi pályázatok. Ezeken tavaly összesen 59,5 milliárd forint összegű támogatást nyertek el, amelyhez 36,6 milliárd forintnyi saját forrást biztosítottak. A települések - szándékaik szerint - 2002-ben 128,2 milliárd forint támogatásra pályáznak, ehhez viszont csupán 29,3 milliárd forintnyi önrészt szándékoznak hozzátenni. A pályázatok mellett az ingatlanok értékesítése jelent fontos forrást. A GKI szerint tavaly összesen 55 milliárd forint folyt be ilyen jogcímen a helyhatóságokhoz, míg 2002-ben várhatóan 74 milliárd forinthoz sikerül jutniuk e forrásból. A legnagyobb arányban építési telkeket adnak el, emellett az üzlethelyiségek is kelendőek.
A legfontosabb kiadásoknál 23 százalékos növekedést regisztráltak 2000-hez képest. A felhalmozási kiadások 47 százalékos bővülése elsősorban a városi önkormányzatok aktivitásának (183 százalék) tudható be.
D. L.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet