Magyarországon a használatba vett új lakások száma 2001-ben meghaladta a 28 ezret, ez 30 százalékkal több az előző évinél - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. Az új építési engedélyek kiadása ennél visszafogottabban bővült, a 47,9 ezres szám 7 százalékkal nagyobb a 2000-esnél.
Mindkét érték megfelel a gazdasági tárca várakozásainak. A Gazdasági Minisztérium (GM) ugyanis azzal számolt, hogy 2001 folyamán 28-30 ezer új lakást vesznek használatba, az új építési engedélyek száma pedig megközelíti az 50 ezret. A tárca prognózisa szerint 2002-ben valószínűleg megáll az új építési engedélyek számának növekedése, és stabilan 40-45 ezer között marad. Eközben pedig a kiadott engedélyek nyomán a tavalyinál több lakás épül fel.
Tavaly a vállalkozások csaknem kétszer annyi lakást építettek, mint egy évvel korábban. Ezzel párhuzamosan visszaszorul a lakosság saját kivitelezésében készülő lakások száma. A múlt év folyamán mintegy 6600 lakás szűnt meg, ez kilenc százalékkal több az előző évinél. A megszűnések fő oka az avulás, emellett az árvíz is sok házat tett tönkre.
Domokos László
