A terrorizmus és a pénzmosás elleni törvény tavaly december 19-ei hatálybalépése és január 31-e között eltelt másfél hónap alatt mintegy hatszázharminc határátlépő jelezte, hogy egymillió forintnál nagyobb összegű készpénzt visz magával. Ennek alapján a VPOP sajtóreferense, Patócs Ákos hadnagy úgy véli, hogy a határátlépők ismerik a tavaly szeptember 11-ei események hatására hozott új rendelkezéseket. Eljárást csak öt esetben kezdeményeztek. A vámosok - egy belső VPOP-utasítás szerint - felhívják az utazók figyelmét a bejelentési kötelezettségre - mondta Patócs. A törvény szerint minden kül- és belföldi határátlépőnek be kell jelentenie, ha egymillió forintot meghaladó értékű készpénzt visz magával.
Mindez persze nem azt jelenti, hogy ne lehetne akár százmillió forintnál is több pénzt kivinni vagy behozni. A pénz eredetét a vámosok nem firtatják. Aki nem forintot, hanem valutát visz vagy hoz magával, az a VPOP honlapján is megtalálható, egy hétre előre kiadott árfolyamtáblázat szerint értékelheti a nála lévő külföldi fizetőeszközt. Aki elmulasztja bejelentési kötelezettségét és fennakad a szűrőn, az ellen a rendőrség indít vizsgálatot. A vámhatóság az adatokat, okiratokat legalább 10 évig megőrizi. A hamis adatszolgáltatás vagy a bejelentés elmulasztása elvileg 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
A bejelentési kötelezettség csak a készpénzre terjed ki, azonban praktikus lehet a nagyobb értékű ékszerek és használati tárgyak (például videokamera) „bevallása” is, hiszen a kivitel még egyszerű, de a behozatalnál felmerülhet a vámfizetési kötelezettség, ami a kiviteli nyilatkozattal elkerülhető. A kitöltött dokumentum igazolja, milyen személyes tárgyakat vitt magával az utazó.
Vigh György Zsolt
