Rögtönzött, hírügynökségeknek szóló sajtótájékoztatón korrigálta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtöki, a forint erősödésre vonatkozó kijelentését Varga Mihály. A pénzügyminiszter közölte, hogy a kormány semmiféle módon nem kívánja megváltoztatni a jelenlegi árfolyamrendszert, nincs napirenden sem a sávszélesítés, sem a sáv eltolása.
Orbán csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a következő években a forint évi 3-5 százalékkal felértékelődik. A hír hallatán a piac mindjárt a jelenlegi sávon kívül látta a forint jövőbeli árfolyamát, s azonnal megindultak a árfolyamsáv változtatásával kapcsolatos találgatások. A miniszterelnök kijelentésre a forint csütörtökön soha nem látott mértékben megközelítette a májusban 15 százalékra szélesített intervenciós sáv erős szélét, és pénteken is 13,28 százalékra zárt a sáv közepétől az erős oldalon.
A várható reálfelértékelődésre vonatkozó újságírói kérdésekre vonatkozóan Varga Mihály Portugália példáját idézte. Az escudó az ország csatlakozását megelőző időszakban évi 1-3 százalékkal erősödött, s ez valószínűsíthető a forint esetében is. Varga szerint a miniszterelnöki kijelentésre a piac hisztérikusan reagált, hiszen a jelenlegi intervenciós sáv még mindig tág mozgásteret ad a jegybanknak.
A csütörtöki és pénteki erősödést látva a piac a monetáris tanács mai ülésétől egyértelműen kamatcsökkentést vár, sokan inkább 50, mint 25 bázispontos lazítást valószínűsítenek. Az ezzel kapcsolatos kérdésekre Varga nem kívánt reagálni, de szerinte a kormány és a jegybank között jó az együttműködés. A pénzügyminiszter megjegyezte, hogy a kormány minden olyan lépést támogat, amely nem veszélyezteti az inflációs cél elérését, de segíti a gazdasági növekedést. Varga hozzátette, hogy véleménye szerint a gazdaság most olyan periódust él át, amelyben üdvös a belső kereslet növekedése.
(NAPI)
