BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cukor irányára idén csak az első félévre érvényes

A cukor irányára idén csak június 30-áig van érvényben, mivel hatályba lépett az agrárminiszter rendelete a természetes édesítőszerek termékpályájáról, amely szerint a gazdasági év az egyik naptári év július 1-jétől a másik naptári év június 30-áig tartó szezonév, július 1-jétől tehát új cukorirányárra van szükség. Az édesítőszerek termékpálya-szabályozása meghatározza a termelési kvótákat is.

2002. február 13. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A közelmúltban lépett hatályba a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter rendelete a természetes édesítőszerek termékpályáinak szabályozásáról, amely a természetes édesítőszerek között kiterjed a cukorrépából előállított cukorra, de a kukoricából készített izoglükózra is. Az országos termelési kvóta 530 ezer tonna, ebből 400 ezer tonna a cukorrépából előállított fehércukoré, 130 ezer tonna pedig az izoglükózé. A jogszabály meghatározza a gazdasági év fogalmát is, ez az egyik naptári év július 1-jétől a másik naptári év június 30-áig tartó szezonév. Az idei első félévre az agrártárca elfogadta a Cukor Terméktanács irányárjavaslatát, így június végéig az 50 kilogrammos kiszerelésű kristálycukor belföldi értékesítési ára 140 ezer forint tonnánként, míg az alsó és felső tonnánkénti intervenciós ár 126 ezer, illetve 168 ezer forint.
A termékpálya szabályozása érdekében a kvótajogosult társaságok kötelesek a rendeletben előírt adatokat közölni az Agrárintervenciós Központtal (AIK), amelynek ellenőrzési jogköre van. A jogszabály szerint rögzíteni kell a cukorrépa-termesztők szállítási jogát, azaz kiszámítható gazdálkodásuk érdekében meg kell határozni azoknak a termelőknek a körét, akik elsősorban jogosultak cukorrépát termelni és a kvótajogosult társaság adott gyára számára értékesíteni. A szállítási jogot termelőnként nevesíteni kell. Ezt mintegy 750 termelő között a Cukor Terméktanács (CT) már el is osztotta - tájékoztatott Koczka Zoltán, a terméktanács titkára. A várható belföldi forgalom és a meglévő készletek figyelembevételével a szállítási jogot először a 400 ezer tonnás répacukorkvóta 80 százalékáig osztották fel, a fennmaradó 20 százalékot a forgalom alakulásának megfelelően a terméktanács 2 éven belül pótlólag osztja szét. Az egy tonna cukor előállításához szükséges répamennyiség meghatározásánál legalább 130 kilogrammos kihozatal a szempont, a szállítási jogot a termelő részére zöldcukor-tonnában adták meg.
A rendelet 60 napot ad arra, hogy a Cukorrépa-termesztők Országos Szövetsége (CTOSZ) és a Cukoripari Egyesülés (CIE) megállapodást kössön, s az ügyben már januárban és februárban is voltak egyeztetések. Amennyiben 60 napon belül mégsem lenne megállapodás, a szakminiszter közreműködik a vitás kérdések rendezésében és az egyezmény 30 napon belüli megkötése érdekében. A termékpálya-rendelet mindezeken túl tartalmaz elvi exporttámogatási lehetőséget is a kvótán belül megtermelt cukorra. Koczka szerint a szabályozás megfelelő kiindulási alapot jelent az ágazat EU-csatlakozásra való felkészüléséhez is, miután a kormány vállalta, hogy az uniós cukorrendtartás bevezetése terén nem kér átmeneti mentességet.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet