Az MSZP kormányra kerülése esetén 15 évre szóló lakásprogramot hirdet meg. Ennek eredményeként már a következő kormányzati ciklusban összesen 160-180 ezer új lakás készülhetne el - jelentette be Medgyessy Péter, a párt miniszterelnök-jelöltje. A szocialista többségű kormányzat, hogy a terület megfelelő súlyt kapjon, külön törvényt alkotna a lakásügyről. Ebben átfogó jelleggel szabályoznák az építéssel és a lakásvagyon-kezeléssel összefüggő ügyeket. Ezzel párhuzamosan az építés ügyeit a kormányzati szférában a jelenlegi széttagoltság helyett néhány helyre vonnák össze.
A szocialisták a jelenlegi lakástámogatási forrásokat alapvetően fenntartanák, és a megkezdett autópálya-építéseket is folytatnák, mivel fontosnak tartják az államba vetett bizalom, a folytonosság megőrzését.
A bérlakások építését az eddiginél sokkal jobban ösztönöznék, mivel jelenleg legalább 27 ezer család vár bérlakásra. Az ő számukra azzal hozna megoldást az MSZP, hogy a következő négy esztendőben összesen húszezer új bérlakás megépítését segítené.
Az elképzelések szerint az első három gyerek esetén gyermekenként azonos összegű szociálpolitikai támogatást (szocpol) adnának, a mainál jóval nagyobb összegben. Újdonság, hogy a szocpol legalább 75 százalékát felújításra és használt lakás vásárlására is lehetne fordítani, de akár lakbér-kiegészítésre is költhetnék ezt az összeget.
Az MSZP - a Fideszhez hasonlóan - 10 ezer új kollégiumi férőhely létesítését tervezi a következő ciklusban. A pályakezdő fiatalok számára nulla bérleti díjas garzonlakásokat alakítanának ki, amelyekbe 5+5 éves előtakarékossággal lehet bekerülni.
D. L.
