Az OTP Bankba tavaly a megszokott mennyiségen túl mintegy 40 milliárd forint értékben fizettek be külföldi valutát – közölték a hitelintézetnél lapunk érdeklődésére. A banknál 24 ezer új eurószámlát nyitottak és a hitelintézet a megszűnő devizák euróra konvertálása után csaknem 220 ezer eurószámlát vezet, mintegy 167 milliárd forint értékben. A hitelintézetnél eddig 10 milliárd forint értékű EMU-tagvalutát váltottak át forintra. A Budapest Bank (BB) 60 ezer devizaszámlát konvertált át euróra, az ezeken elhelyezett összeg 22 milliárd forint. A BB a határ menti fiókokban nem észlelt extranagy ügyfélforgalmat, a pénzváltók azonban a megszokottnál kicsivel több pénzt vittek be.
A Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) tavaly csaknem 100 milliárd forint értékű lakossági és 30 milliárd forint értékű vállalati devizaszámlát alakított át. Tavaly két-háromezer új ügyfél nyitott a K&H-nál eurószámlát, főleg az év utolsó két hónapjában. A januári új eurószámla-nyitások száma ezres nagyságrendű. Az ügyfelek 500 millió forint értékű tagvalutát fizettek be készpénzben eurószámlára, a tagvaluták euróra való készpénzes cseréje nem volt jellemző. A K&H tapasztalatai szerint a határszélen kissé megélénkült ugyan a forgalom, de érdemi növekedésről nem lehet beszélni.
A Postabanknál az euróra történő átállás miatt nem érezhető a devizaállomány egészében kiugró növekedés – közölték érdeklődésünkre. A lakossági ügyfelek közül már ősszel sokan eurószámlát nyitottak az eurólekötések kedvezőbb betéti kamatai miatt. Várakozáson felüli magas forgalmat nem regisztrált a bank. A megszűnő devizanemekben vezetett – még élő – számlákat a Postabank az év utolsó napján automatikusan eurószámlává alakította és a rajtuk lévő pénzt jutalékmentesen konvertálta. A forgalmi adatok azt mutatják, hogy az ügyfelek az év utolsó heteiben váltottak be jelentős mennyiségű forgalomból kimenő valutát, elsősorban német márkát, valamint osztrák schillinget. A Postabank ügyfelei december utolsó napjaiban a szokásos valutaváltási forgalom négyszeresét bonyolították le. A Pb kellőképpen felkészült a januári euróigények kielégítésére: az induló eurókészlet a kivonásra váró valutakészlet 1,6-1,7-szerese, ami az első nap tapasztalatai alapján reális várakozásnak bizonyult. Az ügyfelek elsősorban a kisebb címletű euróbankjegyeket igénylik (50-esig). Januárban az ügyfelek a forgalomból kikerülő tagvalutákból a decemberben mért mennyiségnek már csak mintegy negyedét vitték be a Postabankba. A bank fokozatos csökkenés mellett a szokásos valutaigény visszaállására számít. Természetesen a továbbiakban is kell számítani a későn ébredőkre, akik – díj ellenében – február közepéig beválthatják a forgalomból kimenő valutájukat – mondták a Pb-nél. A határ mentén a Postabank sem tapasztalt az átlagosnál nagyobb forgalmat. (Az euróval kapcsolatos várakozásokról lásd cikkünket a 7. oldalon.)
(NAPI)
