BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Engedélyhez kötött a búzaexport Romániába

Románia engedélyhez kötötte a búza és a liszt importját, viszont csökkentette a sertés-, illetve a marhahús vámját. Mivel ezekről az intézkedésekről eddig Magyarország hivatalos tájékoztatást nem kapott, megtette a lépéseket ahhoz, hogy pontos információt szerezzen, az esetleges válaszlépésekről ugyanis csak a tények pontos ismeretében lehet dönteni.

2002. január 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A román mezőgazdasági tárca és külügyminisztérium közös rendelete alapján mostantól csak előzetes engedély alapján lehet búzát és lisztet bevinni az országba - a hivatalos indoklás statisztikai célokra hivatkozik. A román mezőgazdasági tárca hét végi közleménye szerint az intézkedés már január 17-én életbe lépett. Románia ugyanakkor a sertés és sertéshús vámját 45, a marháét és marhahúsét pedig 40 százalékról 20-20 százalékra csökkentette, várhatóan június végéig.
A búza és liszt esetében az engedélyezési kérelmet a mezőgazdasági minisztériumhoz kell benyújtani, az ott jóváhagyott kérvényt pedig a román külügyi tárca külkereskedelmi részlegéhez, ez adja ki ugyanis a kéthétre érvényes importengedélyt. Románia már korábban kilátásba helyezte az importvámot, de nem küldött arról hivatalos értesítést (NAPI Gazdaság, 2002. január 8. szám, 1. oldal).
A helyzet azóta sem változott, s Horváth Gábor, a KüM szóvivője lapunknak elmondta: már megtették a szükséges lépéseket ahhoz, hogy a pontos információkat megkapják, az ügyről ugyanis csak a sajtóból értesültek. A szóvivő elmondta, hogy a vállalt kötelezettséget megsérteni nem lehet, egy ilyen lépést nem ellensúlyozhat más termékek importja esetén nyújtott kedvezőbb feltétel. A Romániába irányuló magyar búza- és lisztexport egyébként nem jelentős tétel a teljes kivitelen belül.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet