Az M7-es szakaszának most aláírt felújítása bruttó 29-30 milliárd forintba kerül, s a Betonút Rt., a Vegyépszer Rt. és a Ganz Híd-, Daru- és Acélszerkezet Gyártó Rt. által alkotott konzorcium, a MAK november végére fejezi be a munkálatokat.
Decemberben adták át az M7-es sztráda Érd és Balatonaliga közötti felújított jobb pályáját (NAPI Gazdaság, 2001. december 3., 3. oldal). A munkálatok fővállalkozója itt is a Magyar Autópálya Konzorcium és a Magyar Hídépítő Konzorcium. Az említett szakasz felújítása, valamint a bal pályán Székesfehérvártól Budapestig kiépített harmadik sáv, a vízelvezető rendszer korszerűsítése, az érintett szakaszon levő 97 híd, felül- és aluljáró rekonstrukciója, illetve a Balatonaliga és Zamárdi közötti jobb oldali pályaszakasz kiépítése összességében 30,8 milliárd forintba kerül. E felújításokkal párhuzamosan megkezdődött a Zamárdiig tartó 20 kilométeres jobb oldali pálya kiépítése, amivel 2002. április 30-ra készülnek el, s a most aláírt szerződés értelmében a teljes sztráda - Zamárdi és Budapest között - 2002 novemberére készül el. Becsehely, valamint az országhatár közötti szakaszok forgalomba helyezése 2004-re várható. Ezt követi a Balaton-térségi vonal üzembe helyezése 2005-ben. A Balatonkeresztúr-Nagykanizsa utolsó szakasz építési munkálatai várhatóan 2008-ban fejeződnek be.
A Polgárt elkerülő - és az M3-as autópályához kapcsolódó - 7,5 kilométeres szakasz építése mintegy 7 milliárd forintba kerül. Az M3-as autópálya Füzesabony-Polgár közötti szakasza legkésőbb 2002. november 30-áig elkészül, s ekkorra fejeződnek be a Polgárt elkerülő út építési munkálatai is, 2003-ban pedig - 146 milliárd forint költséggel - megkezdődik a sztráda további, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei részének építése. Ezt Mádi László, a Miniszterelnöki Hivatal, illetve Manninger Jenő, a Közlekedési és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkárai erősítették meg a közelmúltban (NAPI Gazdaság, 2001. december 14., 3. oldal). Az M3-as autópálya Pród községnél ágazik majd el Debrecen, illetve Nyíregyháza irányába. A gyorsforgalmi út 2005-re éri el a szabolcsi megyeszékhelyet, onnan pedig 2009-ig épül ki az ukrán határig.
D. J.
