A magyar búzára és lisztre kivetni tervezett védővámról Ilie Sarbu román mezőgazdasági miniszter nyilatkozott a helyi sajtónak, s az MTI szerint hozzátette: Bukarest egyelőre nem szándékozik eltörölni a magyar baromfihúsra kivetett védővámot, erről további kétoldalú tárgyalásokat tart szükségesnek. A baromfihús vámja 45 százalékos a kedvezményes 25 százalékos CEFTA-vám helyett, s a magyar várakozások szerint március 31-éig van érvényben. Románia már 1998-ban is vetett ki védővámot a magyar búzára és lisztre; ezt két év múlva azzal törölte el, hogy a belföldi termelők védelmét célzó lépés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Tavaly a korábbiaknál jobb gabonatermés miatt szigorította meg Románia a búzára és lisztre vonatkozó minőségi előírásokat, de miután Magyarország tiltakozást nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), az intézkedést visszavonta. Az újabb tervről tudomásunk szerint a Külügyminisztérium még nem kapott értesítést.
L. L.
