A világgazdaságban tapasztalható recesszió közepette jó évet zárt a magyar gazdaság - mondta Matolcsy György, a gazdasági tárca vezetője azt követően, hogy a kormány áttekintette a 2001-es folyamatokat. Tavaly 3,8-4 százalékos gazdasági növekedést ért el Magyarország, ami több mint kétszerese az uniós átlagnak, ott ugyanis 1,5 százalékos volt a növekedés. Magyarország e téren lekörözte valamennyi szomszédját is. A munkanélküliség terén is kedvezőbb eredményt produkált Magyarország, mint az eurózónába tartozó 12 ország, ezek átlagában ugyanis 8,4 százalékos volt a munkanélküliségi ráta 2001-ben, míg Magyarországon 5,6 százalék volt ez az érték. Bár a tavalyi inflációs adatokra még várni kell, a kormány 7 százalékos éves inflációra számít, s Matolcsy várakozásai szerint 2001-ben egymilliárd dollár lesz a folyó fizetési mérleg hiánya.
Idén a tavalyihoz hasonló folyamatok várhatók Magyarországon, az uniós átlagot immár két és félszeresen meghaladó, 4 százalék körüli növekedés várható. Matolcsy szerint ez részben annak köszönhető, hogy különböző elemzők szerint az év második felében megkezdődik a világgazdaság élénkülése, várható a magyarországi fogyasztás növekedése is, és a különböző infrastrukturális beruházások is hozzájárulnak az említett növekedéshez. Matolcsy nem tartja indokoltnak a kétéves központi költségvetés egyetlen tételének módosítását sem. A miniszter azt is elmondta, hogy a román-magyar egyetértési megállapodásnak nem lesz számottevő hatása a magyarországi munkaerőpiacra.
D. J.
