Felgyorsulhatnak a Környezetvédelmi Alap Célelőirányzat (KAC) kifizetései, miután a Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) megállapodott a Magyar Államkincstárral arról, hogy a jövőben a kincstár, illetve 19 megyei és fővárosi igazgatósága végzi a KAC pénzügyi feladatait - jelentette be Turi-Kovács Béla környezetvédelmi miniszter tegnap. A KAC-rendszerrel kapcsolatos korábbi, visszaélésekre utaló feltételezések az új pályázatok esetében lényegében megszűntek, a jövő évi KAC-rendeletben pedig megváltozik a különféle támogatási jogcímek aránya is.
A KöM visszaállította a periodikus pályáztatási rendet, így az új rendelet négy részhatáridőt állapít meg, ezek február 15., április 20., június 30. és szeptember 30. Az új jogszabály kiemelt környezetvédelmi cél esetében megemeli a támogatási arány felső határát, a helyi önkormányzatokat és közhasznú szervezeteket pedig mentesíti a biztosítékadási kötelezettség alól.
Elkészült a jövő évi KAC pályázati felhívása is, ezt a környezetvédelmi miniszter jóváhagyásra megkapta. A KAC rendszeres támogatásai között a hulladékgazdálkodás területén új elem néhány másodnyersanyag piacra jutásának támogatása, ez például gumiőrleményekre és roncsautók bontására, bontási anyagának hasznosítására terjed ki. Szintén új támogatási cél az állati hulladék környezetkímélő kezelését szolgáló technológiák, fejlesztések, tevékenységek elősegítése. A vízvédelem terén a KöM szakítani kíván az eddigi gyakorlattal, el akarja érni, hogy fokozatosan megszűnjön a szennyvíz nagy távolságokra való elvezetése, s helyébe a gazdaságilag kedvezőbb helyi tisztítás lépjen, de esetenként szükségtelen lehet a szennyvíztisztítók létesítése is. A másutt 30 százalékos támogatás mértékét a települési szennyvizek ártalmatlanításának beruházás-előkészítése esetében 80, a csatornázásból kimaradó lakóterületek telken belüli környezetkímélő szennyvízelhelyezésénél 70, míg a természetközeli tisztítási eljárások alkalmazásánál 60 százalékra emelte a KöM.
L. L.
