A NAPI Gazdaság által megkérdezett makroelemzők nem számítanak arra, hogy december 22-i ülésén ismét a kamatok csökkentéséről döntene az MNB monetáris tanácsa. Legutóbb - december 10-én - 50 bázisponttal lazított az MNB.
Az elemzők egyetértenek abban, hogy lenne tere a kamatcsökkentésnek, hiszen a forint az elmúlt két hétben folyamatosan erősödött, és az árfolyam már régen túl van azon a ponton, amelyet az MNB az inflációs cél elérése érdekében elengedhetetlennek tart. Ugyanakkor nem látott napvilágot olyan adat, amely bármilyen más oldalról inflációs nyomással fenyegetne, a novemberi fogyasztói árindex jobb lett a vártnál, legutóbb pedig egy újabb benzinárcsökkentés támasztotta alá azt a vélekedést, hogy az idei decemberi infláció 7 százalék vagy az alatti lesz. Az elemzők mindezekkel együtt sem gondolnak kamatcsökkentésre.
rolnának a magyar papírokból, nehogy a további kamatcsökkentések miatt lecsússzanak a jó befektetési lehetőségről. Márpedig ez tovább erősítené a nemzeti valutát, ami a jelen körülmények között nem célja az MNB-nek.
(NAPI)
Leginkább azért, mert úgy vélik, a jegybank egy ilyen döntéssel azt jelezné, hogy átmenetileg sem hagyja túlerősödni a forintot, mindig kamatdöntéssel reagál, ha a nemzeti valuta átlépi a 248-250 forint/eurós árfolyamot. Az utóbbi napokban kétségtelenül felerősödött a konvergenciába vetett hit, ám a forint jelenlegi erős árfolyama nem feltétlenül tartós: nem erősödhet ilyen ütemben még négy évig a nemzeti valuta és nem mérséklődhet ilyen ütemben a kamat.
Zsoldos István a Concorde Értékpapír Rt. elemzője úgy véli, hogy egy mostani kamatcsökkentéssel éppen a kívánatossal ellentétes célt érne el a jegybank. A külföldi befektetők még inkább bevásárolnának a magyar papírokból, nehogy a további kamatcsökkentések miatt lecsússzanak a jó befektetési lehetőségről. Márpedig ez tovább erősítené a nemzeti valutát, ami a jelen körülmények között nem célja az MNB-nek.
(NAPI)
