Körülbelül egy hónap múlva megjelennek az agrártámogatási rendelethez kapcsolódó pályázatok - ígérte Vonza András mezőgazdasági miniszter. Az agrárgazdaság és vidékfejlesztés támogatására jövőre 195,7 milliárd forint jut. A csak közvetlenül agrárcélokra fordítható támogatás ebből 190,2 milliárd forint - mondta Szőllősi Endre, a szaktárca helyettes államtitkára. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) jövőre az 1-10 hektár közötti szántóterületen gazdálkodókat hektáronként 12 ezer forinttal támogatja minden szántóföldi növényre, valamint a termő szőlőre és gyümölcsösre kiterjedően. A 10-300 hektár között gazdálkodók hektáronként 8 ezer forint támogatást vehetnek igénybe, de csak a gabonafélék, a fehérjenövények, az olajos magvak - repce, napraforgó -, a rostkender és a rizs termelése esetén. Az agrárfinanszírozás tekintetében - figyelemmel a jelentős determinációkra és az ágazat 300 milliárd forintot meghaladó támogatott hitelállományára - a jelenlegi rendszert tartja fenn a tárca, azaz egységesen 40 százalékos kamattámogatás jár az éven belüli termelési, a tőkepótló középtávú és a fejlesztési hitelekre. Új formaként jelenik meg a piaci versenyképesség javítását szolgáló hitelkonstrukció, ennek keretében kamattámogatást és kezességvállalási díjtérítést kapnak az élelmiszer-feldolgozók és a mezőgazdasági termelők.
A beruházási támogatások között változás, hogy a megvásárolt mezőgép árához szabott eddigi sávos - 20-25-30 százalékos - támogatás helyett jövőre egységesen 25 százalék lesz az új mezőgazdasági gépek beszerzési támogatása. Az FVM az olyan építményberuházásokra, amelyeket a termelői értékesítő szervezetek (tész-ek), illetve a beszerzést, értékesítést, szolgáltatást végző szövetkezetek terveznek, a 25 százalékos alaptámogatáson felül további 10 százalékos kiegészítő támogatást nyújt.
L. L.
