A Külügyminisztérium (KüM) több szempontból is jogszerűtlennek és megalapozatlannak tartja, hogy a lengyel kormány 2001. december 10. és 31. között meghatározott küszöbár alatti importárak esetében vámpótlék alkalmazását rendelte el a búzára és a feldolgozott paradicsomra, kivéve az Európai Unióval (EU) megállapított, illetve a WTO-ban rögzített kontingenseket. A KüM közleménye szerint az intézkedés ismételten nehezíti az érintett magyar termékek lengyel piacra jutását, ellentétes a Közép-európai Szabadkereskedelmi Egyezmény (CEFTA) rendelkezéseivel, illetve a folyó évre vonatkozó, március 22-i magyar-lengyel miniszteri megállapodásban rögzítettekkel. Ezért a külügyi tárca kérte a vámpótlék visszavonását a magyar termékekre vonatkozóan, egyúttal kilátásba helyezte az arányos ellenintézkedések újbóli bevezetését.
Arra, hogy a vámviták nem múltak el, Jaroslaw Kalinowski lengyel mezőgazdasági miniszter, miniszterelnök-helyettes hívta fel a figyelmet, aki közölte, hogy tervezetet juttatott el a gazdasági minisztériumhoz a CEFTA alapító szerződésének újratárgyalásáról. Jerzy Plewa mezőgazdasági miniszterhelyettes szerint a szerződés újratárgyalása azért nélkülözhetetlen, mert Csehország, Szlovákia és Magyarország egymás között nemrég olyan liberalizációs megállapodást kötött, amely megváltoztatta az eddigi előírásokat, megszüntette az exporttámogatást a három ország kereskedelmében. A miniszterhelyettes szerint a CEFTA-szerződés újratárgyalását más tagországok is fontolóra vették.
(NAPI)
