Van esély arra, hogy a Magyar nemzeti Bank monetáris tanácsa még az év vége előtt csökkenti a központi bank irányadó kamatait - nyilatkozta Járai Zsigmond, az MNB elnöke egy berlini konferencián. (A monetáris tanács idén még kétszer - ma, azaz december 10-én és december 22-én - ülésezik, de van mód kamatcsökkentésre a köztes időszakokban is.) Járai szerint a fogyasztói árindex tovább csökken, a jegybank inflációs célját nem fenyegeti veszély, ezért van terük az újabb kamatpolitikai lépéseknek. A piac az elnöki nyilatkozatig is biztosra vette, hogy hétfőn kamatot csökkent a jegybank, egyes elemzők az 50 bázispontos mérséklést sem tartják kizártnak.
A költségvetési forrásokra épülő gazdaságélénkítés egyelőre nem veszélyezteti az inflációs pályát, ezért magam is egyetértek azzal, hogy a költségvetés többletbevételeit anticiklikus gazdaságélénkítésre fordítsa a kabinet - jelentette ki Járai. A jegybankelnök azután szólalt meg, hogy egy korábbi nyilatkozatát többen a laza fiskális politika elleni tiltakozásként értelmezték, és szembeállították Varga Mihály pénzügyminiszterrel. Járai mindazonáltal hozzátette, hogy ez a politika csak addig tart majd, ameddig vannak többletbevételek a költségvetésben, azaz talán a jövő év közepéig.
(NAPI)
