Romlottak a piaci várakozások a nagyvállalatok körében. Az Ecostat szerint a legnagyobb magyarországi vállalkozások (top-100) konjunktúraindexe az októberi 56 százalékról novemberben 53 százalékra csökkent. A mutató augusztus óta mérséklődik, amit elsősorban az exportra termelő vállalatok fokozódó bizonytalansága magyaráz - közölte az Ecostat. A felmérés szerint a legnagyobb vállalkozások körében 50 százalékra nőtt a 9 százalék alatti inflációt prognosztizálók aránya, a vállalatok beruházási aktivitása pedig az előző hónapban feljegyzettel megegyező mértékű volt. A rövid távú gazdasági prognózisra vonatkozó kérdésekre adott válaszok lassuló hazai teljesítménynövekedést vetítenek előre 2002 első felére, ami még így is dinamikusabb lesz az EU átlagánál.
A kis- és középvállalatok konjunktúraindexe kismértékben emelkedett novemberben, a mutató értéke 47,7 százalék, szemben az egy hónappal korábbi 46,5 százalékkal. Az Ecostat elemzői szerint a nagyvállalatokénál optimistább helyzetmegítélés mögött az élénkülő belföldi kereslet áll.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) friss konjunktúraindexe is azt jelzi, hogy elsősorban a nagyobb hozzáadott értéket termelő vállalkozások látják borúsabbnak helyzetüket. Az 1503 vállalat válaszaiból készült konjunktúraindex értéke 8,9 pont, ennél alacsonyabbat - 8,2 pontot - csak 1999 első félévében jelzett a felmérés. A vállalatokat méretüktől és a GDP-hez való hozzájárulásuktól függetlenül azonos súlyúnak tekintő összegzésben csak a beruházások és a jelenlegi üzleti helyzet megítélése javult a legutóbbi felméréshez képest. A súlyozott index viszont minden összetevő tekintetében csökkenést jelez. Leginkább a várható üzleti helyzet és a megrendelésekkel kapcsolatos várakozások romlottak.
Az MKIK adatai szerint az ipari termelés növekedési ütemének további lassulására lehet számítani. Viszonylag optimista hangulat egyedül az építőipart, illetve a szolgáltató szektort jellemzi. A 250 fő feletti vállalkozásoknál egyértelműen leépítési szándékról tanúskodnak a válaszok. Ez alól szinte csak a közép-magyarországi és a nyugati határszéli régió a kivétel. Figyelemre méltónak tartják a Fejér, Veszprém, Komárom-Esztergom megyék alkotta, eddig szélsebesen fejlődő közép-dunántúli régió kifulladását, amire jelentősebb munkaerő-leépítéssel reagálnak az ottani cégek.
Kedvezőbb hír, hogy a bevont cégek zömében nem terveznek a tervezett inflációt meghaladó mértékű áremelést a közeljövőben. Ez lehetőséget teremt arra, hogy teljesüljön az MNB és kormány inflációs célkitűzése, amely jövő év végére 4,5 százalékos inflációt lőtt be.
B. Z.-K. P. P.
